Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 - gamingowa bestia z dwoma ekranami

Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 – gamingowa bestia z dwoma ekranami

Technologia

Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 – gamingowa bestia z dwoma ekranami jest młodszym bratem, bardzo dobrego, Zephyrus Duo 15 GX550L. Starszy model był wyposażony w układ graficzny Nvidia GeForce RTX 2080 Super oraz Intel Core i9 10980HK. Dzisiaj omawiany, młodszy brat rozstał się z Intelem. W jego wnętrzu znajdziemy w nim 8rdzeniową jednostkę AMD Ryzen™ 7 5800H, a istnieją wersje również z AMD Ryzen 9 5900 HX. Jest to naprawdę potężna jednostka obliczeniowa.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX551Q –  specyfikacja

Model ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551Q
Procesor AMD Ryzen™ 7 5800H (8 rdzeni/16 wątków)

3,2-4,4 GHz

Pamięć RAM 32 GB DDR4

3200 MHz

Układy graficzne AMD Radeon Vega 8

Mobilny NVIDIA GeForce RTX 3080

Ekrany 15,6 cala, IPS,300 Hz, 1920 x 1080

14,2 cala, IPS 60 Hz, 1920 x 550, dotykowy

Łączność bezprzewodowa Intel Wi-Fi 6 AX200 160 MHz

Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.1 (Dual band) 2*2

Nośniki danych 2 x SSD PCIe 1 TB (RAID)
Wymiary 360 mm x 268 mm x 21 mm
Waga 2,48 Kg
Bateria 90 Wh (zasilacz 280W)
Porty 1x USB 3.2 Gen2 typu C

3x USB 3.2 Gen2 typu A

HDMI 2.0b

LAN

mini-jack combo (słuchawki/mikrofon)

microSD 4.0

System operacyjny Windows 10 Pro

Dwa ekrany wbudowane w laptop

Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 posiada wbudowane w obudowę 2 ekrany. Jest to coś, co całkowicie wyróżnia go spośród wszystkich laptopów. Można powiedzieć, że Asus idealnie wręcz wykorzystał niszę na rynku, produkując mobilne komputery z dwoma ekranami, a Zephyrus duo jest tego zwieńczeniem w segmencie dla graczy. Pierwszy ekran jest umieszczony standardowo w górnej części obudowy. Matryca ta ma wielkość 15,6 cali a jej rozdzielczość to FullHD 1920 x 1080. Klawiatura została przesunięta na dół, a touchpad został umieszczony w miejscu, gdzie zazwyczaj jest klawiatura numeryczna. Przesunięcie klawiatury w dolną część obudowy umożliwiło umieszczenie w tym miejscu drugiego, funkcjonalnego ekranu. Ten posiada 14,2 cala a jego rozdzielczość wynosi 1920 x 550 pikseli. Oba ekrany są dotykowe. Jest to szczególnie przydatne, gdy korzystamy z wielu programów na raz, zwłaszcza gdy chcemy mieć je na widoku, przez cały czas. Ekran główny poza doskonałą głębią kolorów wyróżnia się również bardzo wysoką częstotliwością odświeżania obrazu. Jest to bowiem aż 300 Hz co daje naprawdę fantastyczne wrażenia wizualne podczas gdy, a oglądanie filmów to czysta przyjemność. Dwa ekrany może wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Pierwszą, najbardziej oczywistą możliwością wykorzystania drugiego ekranu jest funkcja wydłużenia pierwszego ekranu. Jest to wygodne i komfortowe podczas przeglądania stron internetowych, zwłaszcza że można bardzo łatwo można przewijać treść strony internetowej palcem. Drugi sposób, to wykorzystanie go jako dodatkowa przestrzeń do pracy na wielu oknach jednocześnie. Drugi ekran można wykorzystać jako panel multimedialny, włączając na nim muzykę albo jakiś film, z popularnych platform streamingowych. Streamerzy mogą go wykorzystać jako okno dla czatu. To tylko niektóre z przykładowych pomysłów jakie przyszły mi do głowy. Prawda jest taka, że możliwości wykorzystania drugiego ekranu zależą tylko i wyłącznie od użytkownika oraz jego indywidualnych preferencji. Każdy wykorzysta drugi ekran na swój własny, oryginalny sposób.

Budowa laptopa

Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 | Ryzen™ 7 5800H | 1 TB | 32 GB Win10 Home czarny
Laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 – gamingowa bestia z dwoma ekranami

Jest to laptop z ultra slim, a dodatkowo został wykonany w 100% z aluminium. Obudowa, dzięki temu, prezentuje się bardzo sztywno i stosunkowo a całość stosunkowo lekko. Laptop – jak na konstrukcję dla graczy – jest cienki i nie ma dużych gabarytów. W obudowie nie występują diody świetlne, które jasno sugerowałyby gaminogowe przeznaczenie ultrabooka. Takie znajdują się jedynie w klawiaturze, które możemy ustawiać w dowolny sposób, wedle własnego uznania. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Pokrywa posiada logo producenta, a właściwie logo symbolizuję serię ROG (Republic of Gamers). Funkcję ozdobną pełni przecięcie po przekątnej pokrywy. Obudowa również została zaprojektowana z myślą u wycięciu, które służy do pokazania diod wskazujących stan komputera. Znajduje się ono między zawiasami. Podczas otwierania pokrywy, dodatkowy ekran podnosi się delikatnie w górę, co ułatwia korzystanie z niego. Samo podniesienie wpływa nie tylko na lepszy komfort użytkowania, ale poprawia również cyrkulację powietrza. Klawiatura jak już wspomniałem została umieszczona w dolnej części obudowy, co wymaga przyzwyczajenia do niej, niemniej jednak sama klawiatura ma niewielki, ale wyczuwalny skok. Piszę się na niej naprawdę wygodnie. Z prawej strony klawiatury jest touchpad, który może wyświetlać klawiaturę numeryczną.

Podsumowanie

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 to maszyna, z której naprawdę chce się korzystać. U mnie szczególny zachwyt wywołują 2 ekrany. Podczas sesji gamingowych lubię mieć odpalony film lub muzykę, a dolny ekran pozwala mi na tą przyjemność w bardzo komfortowym stylu. Podczas nauki (studiuję) muszę korzystać z kilku źródeł jednocześnie (ebook, notatki, inne dokumenty). Mi najwygodniej się wykorzystywało drugi ekran do otworzenia dwóch dodatkowych okien z informacjami. Poza olbrzymią funkcjonalnością, ten laptop jest bardzo wydajny. Zainstalowane w nim procesor, karta graficzna, duża ilość pamięci RAM (z możliwą rozbudową) oraz dysk SSD pozwalają na rozgrywkę w wysokich detalach z najnowszymi produkcjami.