Gdzie oddać używane ubrania dziecięce?

Gdzie oddać używane ubrania dziecięce?

Dziecko Moda

Gdzie oddać używane ubrania dziecięce? Dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań – wie o tym doskonale każdy rodzic. Używane, lecz w całkiem dobrym staniu ubrania pozostają w naszych szafach. Bardzo często dlatego, że nie do końca wiemy, gdzie możemy oddać używane ubrania dziecięce. Jakie punkty warto wziąć pod uwagę? Jak pozbyć się ubrań dziecięcych? Odpowiadamy.

Wrzuć do kontenera

W każdym większym mieście znajdują się kontenery na odzież używaną. Większość z nich należy do Polskiego Czerwonego Krzyża, który sprzedaje pozostawione w kontenerach ubrania. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży wspomagają najbiedniejsze, polskie rodziny. Pomyślmy więc o tym, aby wrzucić używane ubranka dziecięce do kontenera. Ostatnimi czasy zrobiło się głośno o tym, co się dzieje z ubraniami, które oddaje ubogim. Mogliśmy usłyszeć, że ubrania te są sprzedawane, jednak pieniądze zasilają konta właścicieli tak zwanych second-handów, którzy później sprzedają ciuszki w swoich sklepach. Czy rzeczywiście jest to prawda? Ostatecznie oddając ubrania chcemy, aby trafiły one do potrzebujących. Dlatego musimy zwracać uwagę, do jakiego kontenera wrzucamy ubranka. Powinien mieć on oznaczenie PCK – wtedy mamy pewność, że nasze ubrania trafią w dobre ręce. Kontenery PCK zwykle są koloru białego lub beżowego. Zanim wrzucimy do nich ubrania, powinniśmy je wyprać. Ubrania nie mogą być dziurawe ani znoszone – powinny w dalszym ciągu nadawać się do użytku.

Dom samotnej matki

W Polsce działa bardzo wiele domów dla samotnych rodziców. Nie jest tajemnicą, że ich mieszkańcy zwykle znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Możemy im pomóc poprzez oddawanie używanych ubrań dziecięcych. Paczki z ubraniami możemy po prostu zostawić na portierni. Następnie osoba odpowiedzialna zajmie się rozdzielaniem ubrań pomiędzy mieszkańców. Ważne, aby ubranka były wyprane oraz do dalszego użytku – niepodziurawione. Jeśli w naszej okolicy nie działa żaden dom samotnej matki, to ubrania dla dzieci możemy oddać w innym miejscu. Najczęściej są to kościoły, które ściśle współpracują z instytucjami pomagającymi potrzebującym. Możemy również odwiedzić lokalny dom dziecka – tam także nasze ubrania z pewnością się przydadzą. 

Lokalne zbiórki

W większych miastach, a także na niektórych osiedlach, co jakiś czas organizowane są zbiórki odzieży. Możemy wtedy oddać między innymi odzież dziecięcą, choć nie tylko. Zbiórka ma na celu wspomożenie najbiedniejszych osób z naszego miasta bądź okolicy zamieszkania. Zbiórki przebiegają bardzo różnie. Czasami wystarczy wystawić przed dom bądź przed blok paczkę z ubraniami. Następnie wyznaczona osoba odbierze pakunek. Zazwyczaj jednak musimy sami oddać paczkę, na przykład w lokalnym domu kultury bądź w szkole. Tego typu akcje i zbiórki bardzo często mają miejsce przed świętami. Jest to czas, w którym biedne rodziny szczególnie potrzebują pomocy. W lokalne zbiórki zwykle angażują się też szkoły. Jeśli więc nasze dziecko uczęszcza do placówki, to możemy tam właśnie oddać przygotowaną wcześniej paczkę.

Oddaj w internecie

Gdzie oddać używane ubrania dziecięce?
Gdzie oddać używane ubrania dziecięce?

Obecnie nasze życie przenosi się do internetu. Tam też możemy znaleźć wiele ciekawych ogłoszeń dotyczących sprzedaży bądź zakupu jakiegoś produktu. Niemniej jednak możemy również oddać coś za darmo. Wystarczy tylko zamieścić ogłoszenie, w którym poinformujemy, co mamy do oddania. W ogłoszeniu musimy umieścić także informację odnośnie preferowanej formy odbioru pakunku. Następnie wystarczy poczekać na zgłoszenie się chętnej osoby, a tych nie brakuje. Minusem jest fakt, iż nigdy tak naprawdę nie wiemy, komu oddajemy ubrania. Zwykle bowiem chcemy pomóc osobom naprawdę potrzebującym, tymczasem nie wiemy, czy nasze ubrania nie powędrują do bogatej rodziny, która chce w jakiś sposób zaoszczędzić. Pomimo tego zainteresujmy się lokalnymi portalami ogłoszeniowymi – tam często osoby zainteresowane same umieszczają informacje o tym, że chętnie przyjmą używane ubrania. W internecie najkorzystniej będzie sprzedawać ubrania w paczkach. Jeśli mamy do oddania tylko jedną rzecz, to jej wysyłka zwykle jest nieopłacalna. Natomiast wysłanie wyprawki dla niemowlaka będzie nam się bardziej opłacać.

Internetowe aukcje charytatywne

Ile razy zdarzyło się nam, że nasze dziecko ubrało coś tylko raz? Później bowiem kurtka, buty czy spodnie okazały się zwyczajnie za małe. Ta reguła dotyczy, jak na złość, drogich rzeczy naprawdę dobrej jakości. Nie chcemy ich oddawać za darmo, jednak sprzedanie ich również może okazać się trudne. Co wtedy zrobić? Najlepiej zarobić na ubraniach, lecz pieniądze oddać osobie potrzebującej. Możemy tego dokonać, oddając ubranie na aukcje charytatywną. Nie musimy martwić się, że ciuszek był raz czy dwa użyty przez dziecko. Na aukcjach często znajdziemy ubranka dobrej jakości, lecz krótko używane. Standardowo kurtkę bądź bluzę sprzedamy za nie więcej, niż 20 zł. Niemniej jednak dla osoby potrzebującej nawet taka kwota będzie zadowalająca. Aukcji charytatywnych w internecie nie brakuje, dlatego z pewnością znajdziemy idealną, na której sprzedamy rzeczy naszych dzieci.