Wynajem busów: wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji

Wynajem busów: wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji

Transport Usługi

Wynajem busów: wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji: transport na wakacje, dłuższy weekend czy grupowy wyjazd związany jest z potrzebą posiadania odpowiedniego pojazdu. Takim nie zawsze dysponujemy, nawet jeśli to często brakuje w nim miejsc. Aby mieć pewność, że przestrzeni wystarczy dla wszystkich, a podróż zostanie spędzona w wygodny sposób, warto zdecydować się na wynajem busów. Sprawdź co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji.

O czym należy pamiętać przy wynajmie busa?

Wynajem busów: wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji
Wynajem busów: wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem rezerwacji

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć przy wynajmie busa jest jego przeznaczenie. Bus może zostać wykorzystany na wiele sposobów, nie tylko do tradycyjnej podróży z punktu a do punktu b. Zanim zaczniesz przeglądać oferty, weź pod uwagę kilka istotnych zmiennych, które zdecydują o koszcie, jak i bezpieczeństwie transportu. Najpierw dowiedz się jaka będzie dokładna liczba podróżujących, dystans do przebycia oraz określ jakie udogodnienia by się przydały. Pomóc może też informacja na temat tego, ile czasu ogólnie zajmie podróż i na jak długo chcesz wynająć pojazd. Wynajem busów wydaje się sprawą prostą, ale tylko na pierwszy rzut oka. Żyjemy w świecie, gdzie komfort stawiamy na pierwszym miejscu, co naturalnie powinno skłaniać nas do obrania takiego kierunku. Zanim wybierzesz, zdecyduj czy podróżujący będą potrzebowali jednego z powszechnych udogodnień: gniazdek zasilających, wi-fi, dodatkowego miejsca na bagaż i wejść audio. Im krótsza podróż, tym mniej istotne będą, jednak warto zadbać o to, aby nikt nie musiał trzymać bagażu na kolanach czy w korytarzu. Wynajem busów luksusowych uwzględnia również takie dodatki jak tempomat, klimatyzacja, nagrzewnica, przyciemniane szyby czy podłokietniki przy każdym fotelu – taka opcja jest szczególnie atrakcyjna w trakcie uroczystości i wesel. Liczba miejsc siedzących w wynajętych pojazdach będzie zależna od wielkości grupy. Za bus najczęściej uznaje się pojazd osobowy, który jest w stanie zmieścić więcej niż 9 osób i maksymalnie 20 – taki pojazd nazywamy mikrobusem. Jeśli potrzebna jest większa liczba miejsc siedzących, warto zastanowić się nad autokarem. Nie zawsze zależy nam na przewozie osób, a bus jest jedynie potrzebny do przewozu towaru – w takiej sytuacji możemy postawić na wynajem busów transportowych. Ostatnią, lecz nie mniej kluczową kwestią jest nasze bezpieczeństwo. Stan techniczny pojazdu można określić na podstawie tego czy w pojeździe działają wszystkie systemy takie jak ABS, EBV i wspomaganie nagłego hamowania. Istotne jest też to, aby sprawdzić ciśnienie w oponach, upewnić się jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem oraz czy otrzymamy aktualne dokumenty (np. dowód rejestracyjny).

Co wybrać: wynajem busów na godziny czy na dni?

Współczesny rynek wygląda zgoła inaczej od tego, który obserwowaliśmy jeszcze kilka lat temu. Mamy do czynienia z usługami tzw. car-sharing, czyli udostępniania aut na bardziej specyficznych, czasowych warunkach. Takie rozwiązania są wygodne, ale ich koszt jest często wyższy niż w przypadku wynajmu, który nie jest promowany przez aplikacje mobilne, udogodnienia i międzynarodowe marki. Wynajem busów na godziny opłaca się osobom, które chcą coś przetransportować i wiedzą, że zajmie im to jedynie określoną ilość czasu. Takimi pojazdami można się też bezproblemowo poruszać – maksymalnie w 9 osób. Koszt za wynajem nie będzie bardzo wygórowany, bo za godzinę zapłacimy średnio 50 zł. Przy 1 dniu kwota ta wzrośnie do około 200 zł, a przy tygodniu do 1200 zł. Cennik wygląda podobnie w przypadku tradycyjnego wynajmu busów na dni i tygodnie. Jest jedna różnica, która skłania do skorzystania z usług car-sharingu, a mianowicie formalności i kaucja, która często oscyluje w granicy 1000 zł. Mamy tutaj jednak znacznie większy wybór i możemy wybierać pomiędzy różnymi markami aut, rodzajami silnika czy skrzyni biegów.

Jak wygląda rozliczenie za wynajem busów?

Rozliczenie za wynajem busów odbywa się na jeden z kilku sposobów. Busy najczęściej są zatankowane po wypożyczeniu, co zmniejsza ogólny koszt transportu. Jeśli jednak paliwo wyczerpiemy, będziemy musieli pokryć jego koszt w trakcie zwrotu. Wyjazd poza granice kraju to dodatkowa opłata kilkuset złotych. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić więcej za zwrot w innym oddziale, porzucenie pojazdu czy wyposażenie w dodatkowe akcesoria takie jak nawigacja GPS, fotelik czy łańcuchy na koła. Rozliczać możemy się zarówno za dni, jak i przebyte kilometry. Warto samodzielnie przeliczyć która forma bardziej nam odpowiada i czy chcemy tankować samodzielnie.

Jak wybrać firmę, która zorganizuje wynajem busów?

Wybór firmy zajmującej się wynajmem busów powinien być podyktowany renomą i dobrą opinią najemców. Przeczytaj na forach, co polecają użytkownicy, a następnie przejrzyj media społecznościowe, w których dana marka jest obecna. Jeśli już wiesz, kto ma dobre zdanie w branży, to upewnij się, że flota pojazdów w danej ofercie uwzględnia interesujące cię busy. Pamiętaj, że inni mogą być szybsi od Ciebie, dlatego zarezerwuj pojazd kilka tygodni przed wyjazdem. Miej na względzie sposób rozliczenia, ubezpieczenie, rabaty oraz ceny za wynajem.