Budowa hali magazynowych - wszystko co musisz wiedzieć!

Budowa hali magazynowych – wszystko co musisz wiedzieć!

Budownictwo

Budowa hali magazynowych – wszystko co musisz wiedzieć! Budowa hali magazynowej to dla każdego inwestora dość ciężka decyzja, gdyż koszty takiego działania są stosunkowo duże. Dodatkowo wymagane jest podjęcie wielu działań, dzięki którym rozpoczęcie procesu budowy będzie możliwe. Kto powinien zdecydować się na budowę hali magazynowej? O czym należy pomyśleć, zanim zdecydujemy się na ten krok? Jaki jest koszt nowej hali? Jaki rodzaj hali najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy.

Hala magazynowa- dla kogo jest to idealne rozwiązanie?

Budowa hali magazynowej wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jest to dość trudny proces, któremu każdy przedsiębiorca musi stawić czoła. Należy jednak zastanowić się, dla kogo tego typu rozwiązanie okaże się najbardziej optymalne. Otóż tego typu miejsca mogą właściwie być wykorzystywane w wielu gałęziach biznesu. Biorąc pod uwagę poszczególne miejsca, w których znajdzie się dany produkt, producenci będą potrzebować hal magazynowych do przechowywania produktów, które sami wytworzyli. Następnie trafiają one do hurtowników, którzy w magazynach gromadzą asortyment, który przeznaczony jest do sprzedaży. Kolejno firmy logistyczne i spedycyjne także będą potrzebować hal, aby przynajmniej tymczasowo przechować przesyłki. Tak więc decyzja o budowie hali magazynowej może być podjęta przez wiele branż. Dlaczego tego typu miejsce jest tak ważne? Przede wszystkim możemy umieszczać tam właściwie wszystko, co tylko chcemy. Materiały, surowce, urządzenia, a może poszczególne efekty produkcji? Jest to kompletnie nieistotne, gdyż w każdym przypadku zapewniana jest skuteczna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, które mogą mieć zły wpływ na kondycję poszczególnych produktów.

Zobacz również:

Zanim zdecydujesz się na budowę hali magazynowej…

Przede wszystkim musimy się zastanowić, komu powierzyć zadanie budowy hali magazynowej. Jest to dość duże przedsięwzięcie, które jest dość kosztowne, dlatego całość musi być wykonana precyzyjnie. Dlatego tak ważne jest, aby firma była rzetelna i składała się z pracowników, którzy są prawdziwymi fachowcami, znają się na rzeczy i mają ogromne doświadczenie w tym co robią. Aby odpowiednio zaplanować budowę hali magazynowych, trzeba w sposób szczególny zastanowić się nad charakterem budynku, a także jego przeznaczeniu. Ważna jest również kwestia jego usytuowania, a także wymiary. To od nich w dużej mierze zależą koszty. Pierwsze kroki, jakie musimy podjąć, to odpowiednie zaplanowanie budżetu. Należy zastanowić się, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na cel budowy hali magazynowej. Dodatkowo nie obędzie się bez formalności. Wymaganych jest szereg niezbędnych pozwoleń, bez których budowa nie może zostać rozpoczęta. Kiedy jesteśmy już gotowi, możemy zamówić projekt i czekać na końcowe efekty.

Ile kosztuje budowa hali magazynowych?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że budowali hali magazynowych nie należy do najtańszych. Dużo jednak w tym przypadku zależy od powierzchni. Całość możemy podzielić na 3 rodzaje kosztów cząstkowych: lokalizacji, konstrukcji obiektu i instalacji/wykończenia. W tym pierwszym przypadku duży wpływ na cenę ma lokalizacja geograficzna działki. Jeśli chodzi o koszt konstrukcji, istotny jest jej rodzaj. Te stalowe są tańsze od hybrydowych. Dodatkowo duże znaczenie ma także rozmiar i obciążenie dachu. Szukasz odpowiedzi ile faktycznie kosztuje budowa hali? Budowa hali magazynowej, która ma stalową konstrukcję, z obudową dachu, ścianami i ociepleniem, wyniesie nas około 500-700 zł za każdy metr kwadratowy. Najbardziej kosztowne jest wykonywanie fundamentów, a także wylanie posadzki, bowiem jest to wydatek wynoszący około 50% ceny za całość. 40% tej kwoty to wszelkie instalacje, do których zaliczyć możemy elektryczną, grzewczą, hydrantową, wentylacyjną. Do pozostałych kosztów możemy zaliczyć odpowiednie zagospodarowanie terenu, budowę socjalno-biurowej części, wyposażenie hali w bramy. Tak więc odpowiedź na pytanie ile kosztuje budowa hali magazynowej nie jest jednoznaczna, bowiem istotny wpływ na to ma wiele czynników.

Jaki rodzaj hali magazynowej wybrać?

Budowa hali magazynowych - wszystko co musisz wiedzieć!
Budowa hali magazynowych – wszystko co musisz wiedzieć!

Nie da się ukryć, że aktualnie najczęściej wybieraną formą hal magazynowych są te namiotowe. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim powierzchnia magazynowa jest znacznie powiększona. Dodatkowo, co jest warte podkreślenia, czas budowy hali magazynowej jest stosunkowo krótki. Jest to znacznie szybsze od realizacji projektów budynków tradycyjnych lub tych prefabrykowanych. Warto wspomnieć o tym, że jest to ekonomiczna inwestycja, z reguły koszt jest niższy od innych typów hal. Hale namiotowe mają mnóstwo zastosowań, co oznacza, że sprawdzą się idealnie w wielu branżach, jak chociażby logistyczna, przemysłowa czy handlowa. Co więcej może pełnić funkcję nie tylko magazynu, gdzie przechowywane są towary, ale sprawdzą się nawet jako warsztaty lub hale handlowe. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że hale namiotowe można dowolnie rozbudowywać, a właściwie jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest ilość dostępnej powierzchni.