Co to jest lombard?

Co to jest lombard?

Sklepy Usługi

Co to jest lombard? Świat się zmienia, powstają coraz to nowe rozwiązania i produkty zapewniające pomoc finansową gospodarstwom domowym, ale pożyczki lombardowe nie straciły na swojej popularności. Dla wielu osób nadal stanowią szybki sposób na pozyskanie dodatkowych środków. Może warto więcej dowiedzieć się na ten temat? Sprawdź, czym właściwie jest lombard i na czym opiera się jego działanie.

Co warto wiedzieć na temat lombardu?

Słowo lombard pochodzi od włoskich lombardów, czyli bankierów zajmujących się udzielaniem pomocy finansowej w formie pożyczek na terenie Europy Zachodniej w XIV i XV wieku. Natomiast współczesne lombardy to instytucje oferujące pożyczki pod zastaw różnych przedmiotów. Upraszczając to, pomagają one osobom, które szybko potrzebują pieniędzy i mają w domu przedmioty, które mogą oddać do lombardu. Jest to więc ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na rzecz właściciela dla zabezpieczenia spłaty długu. Taka forma wsparcia stanowi bardzo dobrą alternatywę dla ludzi, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej i nie mogą skorzystać z innych dostępnych na rynku rozwiązań.

Jakie przedmioty można zostawić w lombardzie?

Wiele osób, które myślą o tym sposobie wsparcia zastanawiają się zapewne nad tym, jakie przedmioty można zostawić w lombardzie. Przedmiotem zastawu są rzeczy ruchome. Może to być wisiorek, kolczyki, zegarek lub inny element jakiejś cennej biżuterii. Do lombardów bardzo często przynosi się też sprzęt komputerowy, na przykład laptopy. Wśród popularnych przedmiotów wymienia się także urządzenia AGD i RTV. Spotyka się też drobną elektronikę, a więc telefony, tablety, czy też inteligentne zegarki typu smartwatch. Tak naprawdę wszystko zależy od właściciela i jego woli. To on decyduje o tym, czy konkretną rzecz przyjąć do lombardu. Dlatego można w nich znaleźć praktycznie każdą rzecz, która ma jakąkolwiek wartość materialną.

Jakie zalety mają pożyczki w lombardzie?

Podstawową korzyścią pożyczek w lombardzie jest to, że są one w zasadzie udzielane od ręki. Dlatego rotują osoby w trudnej sytuacji, które natychmiast potrzebują wsparcia finansowego. Do ich otrzymania wystarczy tylko dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Nie potrzebna jest też zdolność kredytowa. W najgorszej sytuacji straci się zastawiony przedmiot. Dlatego instytucjom działającym w taki sposób, za bardzo nie zależy na tym, aby klient spłacił zaciągnięte zobowiązanie. W zamian zyskają wartościową rzecz, którą sprzedadzą innej osobie. Nie trzeba zatem martwić się komornikiem i windykacją. Co więcej, nie ma ryzyka, że wpiszą Cię na czarną listę dłużników.

Jakie wady mają pożyczki udzielane w lombardzie?

Pożyczki udzielane w lombardzie mają wiele zalet, jednak istnieje także druga strona medalu. Korzystając z takiego wsparcia, można liczyć wyłącznie na kwotę, na jaką właściciel instytucji wyceni konkretny przedmiot. W praktyce jest tak, że wycena jest znacznie zaniżana. Kolejną wadą jest to, że wsparcie finansowe udzielane w lombardzie jest też stosunkowo drogie. Ponadto okres spłaty zaciągniętego zobowiązania wynosi najczęściej tylko 31 dni. Gdy dłużnikowi nie uda się spłacić pożyczki, niestety zastawiona rzecz staje się własnością lombardu. Jest to bardzo duża wada tego rozwiązania. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb. Prawdą jest to, że mimo tego ryzyka pożyczka lombardowa ratuje w wielu trudnych życiowych zdarzeniach.

Pożyczki w lombardzie – podsumowanie

Co to jest lombard?
Co to jest lombard?

Na zakończenie warto wyróżnić najważniejsze punkty związane z funkcjonowaniem lombardów. Po pierwsze jest to instytucja udzielająca wsparcia finansowego pod zastaw. Po drugie korzysta się tutaj z ograniczonego prawa rzeczowego ustanawianego na rzecz właściciela dla zabezpieczenia spłaty udzielonej pożyczki. Po trzecie przedmiotem zastawu jest rzecz ruchoma, na przykład biżuteria, zegarek, laptop, tablet lub inna rzecz, którą przyjmie właściciel lombardu. Pożyczki lombardowej udziela się w kwocie, na jaką osoba pracująca w instytucji wyceni konkretną rzecz. Najczęściej cena stanowi od 25 do 50 procent wartości przedmiotu. Kolejnym aspektem jest to, ze ten rodzaj pożyczki jest kosztowny. Nie dość, że oprocentowanie jest wysokie, to jeszcze uwzględnia się dodatkowe koszty. Ostatni czynnik, na który warto zwrócić uwagę, dotyczy tego, że pożyczka lombardowa udzielana jest praktycznie od ręki. Dlatego często stanowi ratunek dla osób, które nie mają zdolności kredytowej lub potrzebują natychmiast dodatkowych środków finansowych.

Lombard może okazać się dobrym rozwiązaniem w trudnych sytuacjach. Jednak pamiętaj o tym, że istnieje wiele innych sposobów na podratowanie budżetu domowego. Dlatego przed podjęciem decyzji zapoznaj się także z tańszymi opcjami. Może będą dla Ciebie lepszą alternatywą? Rynek jest niezwykle elastyczny. Zatem systematycznie tworzy się nowe produkty, które znacznie lepiej odpowiadają potrzebom konsumentów. Warto skorzystać z pomocy doradcy, rankingów kredytów, opinii na forach internetowych, a także doświadczenia znajomych. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda się trafić w satysfakcjonującą ofertę.