Jak to jest zrobione - płytki ceramiczne

Jak to jest zrobione – płytki ceramiczne

Wnętrza

Jak to jest zrobione – płytki ceramiczne: płytki ceramiczne znajdziemy w każdym domu, firmie, lokalu użytkowym. Mogą być zarówno tanie, jak i ekskluzywne, zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jak powstają płytki ceramiczne?

Kiedy zaczęto produkować płytki ceramiczne?

płytki ceramiczne drewnopodobneHistoria płytek ceramicznych sięga bardzo odległych czasów. Aby jednak płytki dekoracyjne mogły zacząć powstawać, ludzkość musiała przejść przez kolejne etapy rozwoju. Najpierw z nomadów musieliśmy przekształcić się w stworzenia żyjące w jednym miejscu – dopiero gdy udało nam się posiąść umiejętność hodowli roślin, nie straszny już był nam głód, a częste podróże przestały być koniecznością umożliwiającą przetrwanie. Wtedy właśnie pojawiło się coś, co umożliwiło rozwój każdej cywilizacji – nadwyżka kalorii. Mając więcej jedzenia, niż dało się zjeść, zyskujemy czas i energię, by dokonywać kolejnych odkryć. Zaś osiadły tryb życia umożliwia budowę coraz to bardziej złożonej infrastruktury, a w końcu i pieców, w których powstawać będą płytki ceramiczne dekoracyjne. Piec stanowi budowlę, w której osiągnąć możemy temperaturę znacznie wyższą, niż uda się to zrobić przy pomocy zwykłego ognia. To właśnie to około 6 000 lat przed naszą erą umożliwiło ludziom pracę z kolejnymi materiałami, takimi jak glina i szkło, a więc tworzenie wyrobów ceramicznych – garnków, figurek, a wreszcie przyszła i pora na płytki ceramiczne.

Odpowiedni projekt

Dziś, tak jak i kiedyś, wszystko zaczyna się od pomysłu, czyli od projektu. Choć wyrób różnego rodzaju płytek przebiega dosyć podobnie, to jednak ważne jest, jakie ostatecznie mają powstać. Tanie płytki mogą mieć przecież zupełnie inny skład chemiczny niż drogie płytki dekoracyjne czy też bardzo modne obecnie płytki imitujące drewno. Zanim więc ruszy produkcja, musi powstać projekt, a o projekt oparty zostaje budżet i cały plan wyrobu danej serii.

Wybór i mieszanie surowców

Jak to jest zrobione - płytki ceramiczne
Jak to jest zrobione – płytki ceramiczne

Kiedy już zapadnie decyzja co do tego, jakie płytki mają powstać, nadchodzi czas na transport i mieszanie odpowiednich surowców. W magazynach przechowywane są wszystkie składniki potrzebne do stworzenia danego rodzaju płytek. W zależności od efektu końcowego, może to być glina, piaski, a nawet skalenie. Obecnie oczywiście nie miesza się takich surowców ręcznie. Właściwie jedna z niewielu czynności, do których potrzebne są tu nasze dłonie, to wprowadzenie parametrów danej mieszanki do komputera maszyn, które ją utworzą. To właśnie te wielkie roboty odmierzają surowce i tworzą masę, z których powstaną płytki ceramiczne, co jest dużym ułatwieniem. Po pierwsze, w ten sposób powstawać mogą ilości masy, które byłyby niemożliwe do rozmieszania siłą ludzkich rąk. Po drugie – maszyny się nie męczą. Mieszają masę nieustannie, z równą precyzją, doprowadzając ja do pożądanej konsystencji. To jest także etap, na którym do masy dodać można wszelkie środki uszlachetniające lub barwniki, które pomogą uzyskać najróżniejsze rodzaje płytek. Takie zabiegi mogą być bardzo przydatne na przykład wtedy, kiedy celem produkcji są płytki drewnopodobne.

Zobacz również:

Suszenie i odciskanie

Nad dalszymi etapami produkcji płytek ceramicznych również pieczę sprawują kolejne maszyny. Co ciekawe, wbrew naszym wyobrażeniom, produkcja płytek nie polega na tym, że są one odlewane bezpośrednio z masy. Przeciwnie, musi ona wcześniej zostać osuszona poprzez częściowe odparowanie wody. Dopiero po zakończeniu czasu na osuszanie oraz odpoczynek materiału, zostanie on przetransportowany do specjalistycznych pras. Działając one pod wysokim ciśnieniem, formują płaskie płytki o pożądanej grubości.

Malowanie lub szkliwienie

Jak przykleić płytki ceramiczne?Kolejny etap zależy od tego, jakie płytki zamierzamy wykonać. Płytki ceramiczne dekoracyjne mogą zostać od razu pomalowane w docelowe wzory – należy nanieść je na kafelki zanim zostaną wypalone. Jeśli jednak celem jest powstanie płytek szkliwionych, to czeka je kilka dodatkowych zabiegów. Płytki szkliwione to takie, których ceramiczna, porowata powłoka, pokryta została dodatkowo warstwą szkliwa. Powstają w ten sposób płytki ceramiczne pokryte estetyczną, błyszczącą i gładką powloką. Aby zeszkliwić płytkę, przed umieszczeniem jej w piecu należy pokryć ją specjalistyczną powłoką. Oczywiście do tego również używa się odpowiednich maszyn, aby warstwa szkliwa była równomierna i precyzyjnie rozłożona. Co ważne, szkliwo zazwyczaj stanowi wilgotną mieszankę, a wiec po jego naniesieniu konieczne jest ponowne osuszenie płytek przez odparowanie nadmiaru wody.

Ostatni etap – wypalanie

Kiedy płytki ceramiczne zostaną już odpowiednio pomalowane lub zeszkliwione i osuszone, nadchodzi czas na ich wypalanie. To właśnie ono sprawia, że płytki stają się tak wytrzymałe i trwałe. Bez tego etapu wszystkie poprzednie na nic by się nie zdały. Zamiast trwałych płytek, byłyby miękkie gliniane plaski. W zależności od tego, czy chodzi o tanie płytki, czy ekskluzywne płytki ceramiczne dekoracyjne, może być konieczne tylko jedno wypalanie, lub kilka.

Kilkukrotne wypalanie potrzebne jest zwłaszcza wówczas, gdy kafelki składają się z wielu składników. Może zdarzyć się bowiem tak, że każdy z elementów masy potrzebuje wypalenia w innej temperaturze, aby uzyskać maksymalną trwałość. Wówczas konieczna jest taka ilość wypaleń, ile przedziałów temperatury wymaga dana płytka – tylko to jest gwarancją uzyskania optymalnej trwałości.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl