Jak odnowić stare meble

Jak odnowić stare meble

Wnętrza

Jak odnowić stare meble – ludzie są różni. Jest to oczywiście swego rodzaju truizm, ale wspomnieliśmy o tym, aby podkreślić, że różnice, jakie między nami występują, przekładają się na wiele aspektów naszego życia. Różnimy się pod wieloma względami, między innymi występują między nami różnice w gustach oraz upodobaniach, a różnice te przekładają się w dużej mierze na to, w jaki sposób mogą wyglądać między innymi wnętrza naszych domów. Spójrzmy na to z perspektywy osób, które lubią otaczać się na przykład starymi meblami.

Czy w nowoczesnym mieszkaniu można stylowo umieścić stary mebel?

Jeszcze do niedawna w Polsce panowała głównie tendencja do tego, by wszelkie stare meble, które posiadamy, wymieniać na nowe. W pewnym sensie nasz konsumpcjonizm w tej materii został jednak nasycony. Obecnie zaczęliśmy zauważać, że nie tylko nowe meble mogą być ładne, ale że wiele mebli, które niekoniecznie są typowymi antykami, ma również pewnego rodzaju i niepowtarzalny charakter i wstawienie takiego mebla do domu, może nadać pomieszczeniu, w którym taka szafa czy stół będzie się znajdowała, niepowtarzalnego klimatu. Często jednak stare meble wymagają renowacji lub chociażby podstawowego odświeżenia, aby wyglądały jak funkcjonalny mebel, a nie po prostu jak stary rupieć. W jaki sposób odnowić stare meble?

Najprostsza metoda na odnowienie starych mebli?

Jak odnowić stare meble
Jak odnowić stare meble

Kiedy potrzebujemy odnowić stare meble, mamy do wyboru przynajmniej kilka opcji. Najprostsza z nich jest to po prostu oddanie takiego mebla, do zakładu renowacji mebli lub na przykład do kogoś, kto specjalizuje się właśnie w tego typu usługach, czyli w renowacjach antyków. Bardzo często można się spotkać ze stolarzami, którzy świadczą takie usługi, chociażby dlatego, że zwiększenie zapotrzebowania na nie spowodowało, że musieli się po części przebranżowić. Jest to oczywiście rozwiązanie najłatwiejsze, z punktu widzenia wkładu pracy, jaką musimy w taką realizację włożyć, ponieważ od nas samych wysiłek będzie potrzebny tylko i wyłącznie, w celu przetransportowania mebla, chociaż i w tym wypadku możemy sobie wynająć firmę transportową, która zabierze go z domu i zawiezie do miejsca, w którym będzie on przechodził renowację. Niestety jest to również metoda dla naszego portfela najdroższa. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że jeżeli chcemy uratować meble, które są zabytkami czy antykami, i które dodatkowo są bardzo złym stanie, to jednak najlepiej jest oddać je do dobrego fachowca, ponieważ tylko to gwarantuje, że po pierwsze odzyskają one dawny blask, a po drugie zostaną odpowiednio zakonserwowane i będziemy mogli cieszyć się nimi bardzo długo.

Pierwszy etap własnoręcznego odnawiania starych mebli

Jeżeli mamy jednak meble, które nie wymagają specjalnej ingerencji na przykład w strukturę drewna, tylko tak naprawdę wymagają odświeżenia, możemy spróbować wykonać takie odświeżenie samodzielnie. Tak naprawdę nie jest to coś bardzo trudnego, ale będzie to wymagało trochę wysiłku oraz wolnego czasu, ale jest jak najbardziej do wykonania. Dodatkowo taka praca na pewno da nam bardzo dużo satysfakcji. Pierwszym etapem, który powinniśmy wykonać, aby odświeżyć stare meble, jest to zdarcie czy inaczej zmatowienie zewnętrznej powłoki. Robimy to w takim celu, aby drewno, z którego zbudowany jest mebel, dodatkowo zabezpieczyć, odświeżyć lub przemalować na inny kolor, jeżeli będziemy chcieli w taki sposób zrobić. Nie powinniśmy zdzierać warstwy lakieru bezbarwnego, którym były pokrywane meble na przykład z lat 70-tych, w takiej sytuacji, kiedy ta warstwa jest bardzo dobrze zachowana, ponieważ warstwa ta w dalszym ciągu spełniają swoje zadanie. Starcie zewnętrznej powłoki najlepiej jest wykonać metodą piaskowania drewna, ponieważ jest to metoda szybka, najbezpieczniejsza i daje bardzo dobre efekty, ponieważ w wyniku piaskowania, zdzierana jest właściwie tylko i wyłącznie warstwa starego lakieru, a dodatkowo bardzo ładnie jest odsłaniana struktura drewna, która może dodatkowo nadać takiemu meblowi uroku. Jeżeli nie posiadamy piaskarki, możemy oczywiście stare powłoki usuwać za pomocą szlifierki oscylacyjnej, bądź po prostu możemy szlifować powierzchnię ręcznie, za pomocą papieru ściernego, zaczynając oczywiście od gramatury najgrubszej, a kończąc na gramaturze najmniejszej. Jeżeli chcemy tylko odmalować mebel w tym samym kolorze, to tak naprawdę wystarczy starą warstwę zmatowić i ewentualnie przeszlifować więcej tam, gdzie powłoki odpadają. Jeżeli jednak chcemy zmienić kolor lub zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem, powinniśmy szlifować mebel do czystego drewna.

Wykończenie

Ostatecznie, kiedy mamy już przygotowaną powierzchnie, to najlepiej jest najpierw sprawdzić, czy nie ma w drewnie jakichś ubytków. Ubytki możemy uzupełnić, za pomocą kitu stolarskiego, której możemy nabyć praktycznie w każdym sklepie technicznym. Kit taki najczęściej występuje w wielu odmianach kolorystycznych, chociażby po to, aby nie odznaczał się od drewna, kiedy będzie pomalowane lakierem bezbarwnym. Następnie drewno powinniśmy zabezpieczyć środkiem impregnujący, a na koniec pomalować albo lakierem bezbarwnym, albo farbą do mebli w kolorze takim, jak nam się podoba.