Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna

Zdrowie Usługi

Stomatologia estetyczna ma na celu poprawę wyglądu naszych zębów i twarzy. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej mają na celu wyłącznie poprawę efektu wizualnego. Musimy wiedzieć, że należy je wykonywać tylko wtedy, gdy pozwala na to stan zębów. Muszą być w 100% zdrowymi zębami.

Co to jest?

Piękny uśmiech to niewątpliwie marzenie wielu osób. Dawniej o wyglądzie naszych zębów decydowały wyłącznie czynniki naturalne. Natura nie daje człowiekowi pięknego uśmiechu, może jedynie pozazdrościć innym uzębienia pokazującym piękne zęby. Dziś może pomóc stomatologia estetyczna. Jednak nie każdy może z tego skorzystać.

Zacznijmy od tego, na czym polega stomatologia estetyczna? Stomatologia estetyczna w najprostszym ujęciu to z definicji grupa specjalistycznych zabiegów mających na celu poprawę wyglądu zębów. Dzięki nowoczesnej technologii sprzętu, specjalnym materiałom oraz zwiększonemu doświadczeniu stomatologa pacjenci mają możliwość poddania się zabiegom, które mogą znacząco poprawić wygląd ich zębów. Zmiany te mogą obejmować zmniejszenie koloru zęba, zmiany kształtu zęba lub usunięcie przebarwień. Dentyści zajmujący się stomatologią estetyczną mają wiele do zaoferowania.

Co znajdziemy w ofercie?

Pierwszym z nich jest tzw. scaling zębów. Jest to procedura usuwania kamienia nazębnego. Kamień nazębny gromadzi się głównie wokół tzw. szyjki zęba. To często prowadzi do chorób i zapalenia dziąseł. Mówimy o próchnicy lub paradontozie. Piaskowanie zębów to zabieg, który pomaga usunąć osady nazębne i płytkę nazębną oraz w pewnym stopniu uzupełnia skaling. Zwykle robi się to, gdy jest tak dużo kamienia nazębnego, że samego kamienia nazębnego nie można dokładnie usunąć. Piaskowanie może również zredukować różne przebarwienia.

Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna

Innym zabiegiem jest użycie specjalnych lamp do wybielania zębów. To skuteczny i szybki sposób na poprawę wyglądu Twoich zębów. Lekarze używający tego światła byli w stanie wykonać całą procedurę w około trzydzieści minut. Sam program jest bardzo prosty. Lekarz dentysta umieszcza przygotowany ząb na zębie i naświetla go światłem. Takie rozwiązanie może zapewnić śnieżnobiałe zęby podczas jednej wizyty.

Do wybielania można użyć również zakrytych zębów. Ten rodzaj zabiegu jest zwykle wykonywany samodzielnie w zaciszu własnego domu. Jednak wcześniej musimy umówić się na wizytę u stomatologa. Oprócz usuwania kamienia nazębnego i ubytków, stomatolodzy wykonują tzw. wyciski, które kształtują kształt naszych zębów. Pozwala to na tworzenie idealnie dopasowanych nakładek. Po nałożeniu specjalnego żelu pokrycie to nakłada się na zęby. Cały proces wybielania trwa od dwóch do czterech tygodni.

Ostatnim zabiegiem, jaki zaplanujemy, jest licówka. Stomatologia estetyczna to również zmiana kształtu naszych zębów. W tym celu używana jest pojedyncza tablica. Mogą być wykonane z porcelany (wersja droższa) lub w wersji tańszej z kompozytu. Umieszcza się je na przedniej powierzchni zębów. Licówki stosuje się w przypadku trwałych przebarwień zębów, nieestetycznych kształtów lub złamań.

Przeciwwskazania do leczenia z zakresu stomatologii estetycznej

Nie każdy może mieć stomatologię estetyczną. Oczywiście pod względem ograniczeń wiekowych, niezależnie od rodzaju zabiegu, pacjent musi mieć co najmniej 16 lat. Jednak niektórych zabiegów nie należy podawać osobom z chorobami. Powinieneś poinformować dentystę o wszystkich pytaniach, a dentysta powinien ocenić dostępność pacjenta do tej kosmetycznej usługi stomatologicznej. Innymi przeciwwskazaniami do tego typu zabiegów są: karmienie piersią, ciąża, alergia lub uczulenie na składniki użyte w danej kuracji.

Ile kosztuje kosmetyczne leczenie stomatologiczne?

Oczywiście cena leczenia jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i miejsca, w którym wykonywany jest zabieg. W ramach środków NFZ pacjenci oprócz leczenia podstawowego mają prawo do czyszczenia, które zaliczane jest do stomatologii estetycznej. Musimy jednak mieć świadomość, że przywrócenie uzębienia do właściwego stanu często nie wystarcza. Potem czas na piaskowanie. Koszt tego zabiegu to około 150 zł. Przedziały cenowe dla innych zabiegów to:
– okleina porcelanowa – koszt około 900 do 1200 zł,
– okleina kompozytowa – koszt ok. 250 0 450 zł,
– wybielanie światłem – kosztuje około 1000 zł,
– Covers Whitening – Koszt około 600-700 zł.
Oczywiście cena zależy od konkretnej kliniki.