Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna - czym się różnią?

Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – czym się różnią?

Uroda

Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – czym się różnią? Współcześnie bardzo wiele osób korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. Wynika to z faktu, że stały się one coraz bardziej powszechne i łatwo dostępne, jednak bardzo często nadal mylone są z dziedziną medycyny, jaką jest chirurgia plastyczna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że, chociaż mają ze sobą wiele wspólnego, są dwie zupełnie różne dziedziny. Podpowiadamy, jakie są między nimi różnice i czym dokładnie zajmuje się każda z nich. 

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna – co je różni?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że medycyna estetyczna jest nowoczesnym odłamem chirurgii plastycznej. Taka definicja nie ma jednak wiele wspólnego z prawdą. Te dwie dziedziny różnią się rodowodem. Chirurgia plastyczna rozwijała się przez lata, szczególnie pod wpływem trwających na świecie wojen oraz coraz powszechniejszego w tamtym czasie znieczulenia. Medycyna estetyczna zaś rozwija się prężnie dopiero od końcówki lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Podstawową różnicą, która dzieli obie specjalizacje medyczne jest jest ingerencja zabiegów w ciało pacjenta. Medycyna estetyczna nie wprowadza w ciało pacjenta żadnych trwałych zmian w celu uzyskania efektów. W związku z tym nie oferuje ona zabiegów, które są domeną chirurgii plastycznej – odsysania tłuszczu czy chirurgicznego powiększania piersi.

Chirurgia plastyczna – jakie jest jej znaczenie?

Tym, co zdecydowanie odróżnia chirurgię plastyczną od medycyny estetycznej jest fakt, że ta pierwsza zajmuje się wszczepianiem do ciała pacjenta różnego rodzaju implantów -na przykład piersi lub pośladków. W celach plastycznych dokonuje się także bardzo inwazyjnych ingerencji w ciało w postaci wycinania określonych kości lub chrząstek.

W medycynie estetycznej nie dokonuje się tak inwazyjnych zabiegów. Ma ona jednak na celu korektę szeroko rozumianych mankamentów urody. Dzieje się to za pomocą stymulowania organizmu pacjenta w celu pobudzenia jego naturalnych możliwości odmładzających i regenerujących.

Jej możliwości można dostrzec najlepiej, kontrastując różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej z zabiegami chirurgii plastycznej mających podobne funkcje. Dobrym przykładem jest lifting skóry twarzy. Wykonywany metodą medycyny estetycznej dostarcza wprost do skóry bodźców i substancji aktywnych, które stymulują ją do regeneracji i tym samym do wygładzenia zmarszczek. Jeżeli zabieg wykonywany jest w obszarze chirurgii plastycznej skóra twarzy zostaje naciągnięta za pomocą narzędzi chirurgicznych. Widać tutaj wyraźną różnice pomiędzy dwiema tak pokrewnymi dziedzinami.

Medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna – do kogo się udać?

Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna - czym się różnią?
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – czym się różnią?

Jak już zostało napisane medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna to dwie gałęzie medycyny, które pod wieloma względami znacząco się od siebie różnią. Ciekawe i bardzo istotne jest jednak to, że w gruncie rzeczy zajmują się one korektą tych samych wad. Tym, co najbardziej je różni są metody stosowane do osiągnięcia celu. W przypadku medycyny estetycznej, jej sercem są nowoczesne technologie. Dzięki ich rozwojowi jest ona w stanie dostarczyć nieinwazyjnych alternatyw dla zastosowań zarezerwowanych do tej pory wyłącznie dla chirurgii plastycznej.

W tym kontekście warto wspomnieć o zabiegu podnoszenia powiek, który jeszcze do niedawna możliwy był tylko i wyłącznie dzięki narzędziom chirurgicznym. Obecnie istnieją możliwości, które zapewniają podobne efekty, są jednak o wiele mniej inwazyjne, a także bardziej dostępne. Nie da się więc uniknąć pewnego rodzaju rywalizacji między jedną a drugą dziedziną medycyny. Często stajemy więc przed dylematem: do którego specjalisty udać się na konsultację? Jest on o tyle głęboki, że rzadko kiedy mamy pełną wiedzę dotyczącą zabiegów, którym chcemy się poddać. Tym samym nie wiemy, jakie alternatywy i możliwości są jeszcze dostępne.

Nie da się udzielić prawidłowej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna. Warto jednak pamiętać, że metody stosowane w tej pierwszej są o wiele mniej inwazyjne, nie pozostawiają blizn i wymagają krótszej rekonwalescencji. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą wprowadzać do swojego ciała trwałych zmian.

Medycyna estetyczna – nowoczesne rozwiązania

Chirurgia plastyczna w niektórych kręgach ma złą sławę, która wynika z tego, że efekty operacji bardzo często wyglądają na sztucznie i są bardzo widoczne. U wielu osób może to prowadzić do niezadowolenia z efektów zabiegu, szczególnie jeżeli dotyczą one obszaru twarzy. Dużym minusem jest także towarzyszący zabiegom ból, długa rekonwalescencja i konieczność walki z bliznami, które pozostają po chirurgicznym poprawianiu natury. Właśnie dlatego coraz więcej potencjalnych pacjentów zwraca się w kierunku medycyny estetycznej. Wynika to faktu, że korzysta ona z nowoczesnych rozwiązań, które oszczędzają cierpienia długiej rekonwalescencji i blizn. Chociaż niekiedy wymagają powtórzeń ich rezultaty bardzo często w ogóle nie odbiegają od rezultatów pełnych operacji z zakresu chirurgii plastycznej.