Czy warto zostać detektywem?

Czy warto zostać detektywem?

Praca Usługi

Czy warto zostać detektywem? Praca detektywa wydaje się być niezwykle ekscytująca. Strzelaniny, niespodziewane zwroty akcji, zdrady, zabójstwa, ucieczki, oszustwa. Zapewne każdy z nas oglądał przeróżne produkcje telewizyjne, gdzie osoby szpiegujące innych, narażone były na ciągłe niebezpieczeństwo. Ale czy praca takich ludzi rzeczywiście jest tak ryzykowna? Ile zarabia detektyw? W jaki sposób mogę nim zostać? Czy każdy nadaje się, aby wykonywać ten zawód? Na to i na wiele innych pytań odpowiada artykuł. 

Jakie wymogi musi spełniać przyszły detektyw?

Osoba która chciałaby zostać detektywem musi spełniać kilka wymogów, m.in.

  1. ukończony 21 rok życia
  2. posiadanie polskiego obywatelstwa lub obywatelstwo państwa Unii Europejskiej (w skrajnych przypadkach pozwolenie na pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej)
  3. posiadanie zdolności do czynności prawnych (każda pełnoletnia osoba je ma, chyba, że sąd je ograniczy)
  4. wykształcenie minimum średnie
  5. posiadanie psychicznej zdolności do wykonywanego zawodu
  6. pozytywna opinia komendanta miejskiego, powiatowego lub rejonowego
  7. brak zwolnień dyscyplinarnych m.in. ze straży, sądu oraz nie można posiadać pełnomocnych wyroków skazujących

Czy śledzenie innych bez licencji detektywa jest legalne?

Czy warto zostać detektywem?
Czy warto zostać detektywem?

Śledzenie innych osób nie będąc detektywem nie musi być od razu potępiane przez polskie prawo. Art. 267.  KK prezentuje się następująco: “Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. W jaki sposób to interpretować? Generalnie w przypadku, kiedy śledząc inną osobę uzyskujemy informacje ogólnodostępne, np. ktoś o danej porze widziany był na mieście, albo jakaś osoba o godzinie 12 weszła do restauracji, nie jest to niezgodne z prawem. Równie dobrze przypadkowo takie informacje może uzyskać losowa osoba, która akurat koło nas przechodziła. Ktoś może więc zapytać, co z takimi osobami, które nas stalkują, podążają za nami krok w krok. W takich sytuacjach przecież każdy może czuć się niebezpiecznie czy takie działania nie podlegają żadnej karze? Na szczęście nie do końca tak to wygląda. Art. 107 Kodeksu Karnego głosi, że takie działania podlegają karze grzywny nawet do 1500 zł. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że przecież każdy z nas ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, jeśli owa prywatność zostanie przez kogoś naruszona- w każdej chwili możemy zgłosić zdarzenie do odpowiedniej instytucji państwowej. Wszelkie praktyki typu używanie lokalizatora GPS, śledzenie telefonu, komputera, są niezgodne z polskim prawem i podlegają grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

W jaki sposób mogę zostać detektywem?

W tym celu istotne jest posiadanie licencji. Od 1 stycznia 2014 roku można ją zdobyć uczestnicząc w specjalnie do tego stworzonych szkoleń detektywistycznych. Czy praca detektywa jest tak niebezpieczna, jak ta prezentowana w telewizji? Oczywiście praca w policji czy też jako detektyw nie należy do najbezpieczniejszych. Rzeczywiście w praktyce zdarzają się sytuacje, w których powinni oni na siebie uważać. Jednak z reguły ich zadania polegają na poszukiwaniu osób zaginionych lub tych które się ukrywają, poszukiwaniu mienia, zbieraniu informacji w sprawach cywilnych lub tych dotyczących majątku, wiarygodności w stosunkach gospodarczych lub zdolności płatniczych. Tak więc tego typu czynności nie są na tyle groźne, aby detektywowi ciągle towarzyszyło niebezpieczeństwo.

Jaką pensję otrzymuje detektyw?

Praca detektywa nie należy do najłatwiejszych, dlatego też wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie. Czasem zmuszeni są do nadgodzin, gdyż sprawa którą rozwiązują, musi być szybko dopięta na ostatni guzik. Ciężko więc jednoznacznie podać kwotę. Różne źródła podają odmienne informacje. Szacuje się, że zarobek na godzinę jest bardzo rozpięty i wynosi od 70 zł do nawet 250 zł. W skali miesiąca powoduje to średni zysk wynoszący od 5000 zł do 6000 zł. Najlepsi w swoim fachu mogą zarabiać dużo ponad 6000 zł. 

Czy każdy nadaje się na detektywa?

Przedstawieni w produkcjach telewizyjnych najlepsi detektywi posiadają niezwykłe zdolności. Potrafili mając najdrobniejszą poszlakę, doprowadzić sprawę do finału. Detektywem podobno może zostać każdy, jednak dobrym detektywem- tylko nieliczni. Istotną cechą jest chłodne myślenie nawet w najbardziej stresujących sytuacjach. Powinniśmy być zawsze opanowani i odporni na stres. Dodatkowo istotne jest, abyśmy mieli tendencję do zwracania uwagi nawet na najmniejsze szczegóły. Każdy śledczy powinien opanować sztukę analizowania faktów do perfekcji. Spokojnie, zrozumiałe jest, że każdy w pracy nabywa wprawę dopiero po czasie. Nie oczekujmy od siebie na początek zbyt wiele. Uczmy się od najlepszych spoglądając na to, w jaki sposób postępują w poszczególnych sytuacjach. Nie bójmy się wyzwań i doskonalimy swoje umiejętności, kiedy tylko jest to możliwe.