Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?

Wnętrza

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty? Sztuczne kwiaty swoją rosnącą popularność zawdzięczają dostępnej na rynku różnorodności wzorów oraz znacznej trwałości. W porównaniu z kwiatami naturalnymi, zarówno doniczkowymi, jaki ciętymi, ich sztuczne zamienniki wymagają zdecydowanie mniejszych nakładów pracy, a uzyskany efekt wizualny jest często trudny do odróżnienia.

Nowoczesne kwiaty sztuczne wykonywane są z materiałów do złudzenia przypominających twory natury. Z drugiej strony jednak nie wymagają podlewania, nie chorują, nie więdną po kilku dniach w wazonie. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o dużym nasileniu ruchu, braku naturalnego światła słonecznego lub niekorzystnych warunkach temperaturowych. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty sztuczne również wymagają odświeżania. Jak o nie dbać, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Jak bezpiecznie odświeżać kompozycje ze sztucznych kwiatów?

Sztuczne kwiaty jak żywe mogą stanowić oryginalne uzupełnienie aranżacji wnętrz. Sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach. Sztuczne rośliny są idealnym rozwiązaniem w biurach, sklepach i restauracjach, czyli wszędzie tam, gdzie pielęgnacja roślin naturalnych sprawiałaby duże problemy. Sztucznych kwiatów nie podlewamy i nie nawozimy, jednak ich regularna pielęgnacja jest bardzo ważna. Jak ją przeprowadzać, aby nie zniszczyć kompozycji?
Po pierwsze, należy pamiętać o tym, aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać regularnie. Jeśli kwiaty będą odpowiednio często oczyszczane, zanim zgromadzi się na ich gruba warstwa kurzu, na dłużej zachowają piękny wygląd i żywe kolory. Po drugie – należy dopasować stosowane metody i środki pielęgnacji do rodzaju kwiatów sztucznych. Inaczej postępować należy z kompozycjami florystycznymi wykonanymi z tworzyw sztucznych, a inaczej z tekstylnymi, sztucznymi kwiatami do wazonu.

Oczywiście, zastosowane metody odświeżania uzależnione są zwykle również od wielkości kwiatów. Niewielkie kompozycje z łatwością można przenieść w miejsce, w którym poddane zostaną odświeżeniu – np. do kabiny prysznicowej. W przypadku dużych sztucznych kwiatów doniczkowych może to być jednak trudne.

Odświeżanie sztucznych kwiatów. Od czego zacząć?

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?
Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?

Pierwszym i najważniejszym krokiem podczas odświeżania sztucznych kwiatów powinno być usunięcie nagromadzonego kurzu. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane zostały rośliny, kurz gromadzący się na kwiatach i liściach może doprowadzić do powstania silnych zabrudzeń i utraty koloru. Stąd też ważne jest regularne jego usuwanie. W jaki sposób odkurzać sztuczne kwiaty?
Wiele zależy od ich wielkości. Można do tego celu użyć specjalnych miotełek, pędzli o miękkim włosiu, a nawet odkurzacza, ustawionego na delikatne ssanie. Pomocna okazać może się również suszarka do włosów. Po ustawieniu jej na program chłodnego nawiewu, można jej z powodzeniem używać jak dmuchawy. Dzięki suszarce, z łatwością usuniemy kurz z trudno dostępnych miejsc, bez konieczności demontażu kompozycji.
Kurz z kwiatów można usuwać również za pomocą specjalnych, nawilżanych ściereczek. Przydatne mogą okazać się zwłaszcza te przeznaczone do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Z ich pomocą nie tylko usuniemy zalegającą warstwę kurzu, ale również zabezpieczymy roślinę na dłużej przed kolejnym jego osadzeniem. Chusteczki takie są nasączane środkami antystatycznymi, tworzą więc na powierzchni liści swoistą powierzchnię antykurzową.

Jak myć kwiaty sztuczne?

Samo odkurzanie to jednak za mało. Kilka razy do roku sztuczne kwiaty wymagają dokładniejszego odświeżenia. Rośliny wykonane z tworzyw sztucznych można z łatwością umyć pod prysznicem, uważając jedynie, aby strumień wody nie był zbyt silny. Podobnie oczyścić można nowoczesne kwiaty sztuczne do wazonów, wykonane z materiałów niechłonących wody. Do mycia kwiatów można wykorzystać łagodne detergenty, a po osuszeniu, użyć specjalnego nabłyszcza. Można nabyć preparat specjalnie przeznaczony do nabłyszczania i ochrony  sztucznych kwiatów, równie dobrze sprawdzą się jednak środki do pielęgnacji tapicerki samochodowej. Ostrożniej należy obchodzić się z kwiatami wykonanymi z materiałów tekstylnych. W takim przypadku najlepiej sprawdzić najpierw trwałość koloru, a uporczywe plamy i zabrudzenia usuwać za pomocą szmatki i płynu do mycia naczyń bądź delikatnego środka do prania dywanów.

Jak przechowywać sztuczne kwiaty, by zachować ich piękny wygląd?

Dla zachowania odpowiedniego kształtu sztucznych kompozycji florystycznych, nieużywane kwiaty należy przechowywać w odpowiednich pudełkach. Sztuczne kwiaty nie powinny być narażone na załamania ani zagniecenia, ponieważ takie odkształcenia mogą je trwale uszkodzić.
Jeśli chcemy zachować piękny, żywy kolor sztucznych kwiatów do wazonu, dobrze jest od czasu do czasu spryskać je chłodną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Soda oczyszczona przyda się również, jeśli zechcemy usunąć z kwiatów tekstylnych nieprzyjemne zapachy, np. dymu tytoniowego lub woni kuchennych.

Podsumowując – pielęgnacja kwiatów sztucznych nie jest niczym skomplikowanym. Regularne usuwanie gromadzącego się na roślinach kurzu i delikatne ich przecieranie pozwoli uniknąć silnych, trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń. Odpowiedni dobór metody czyszczenia oraz ewentualnych detergentów daje gwarancję zachowania kształtu oraz trwałego koloru, przez co kompozycja ze sztucznych kwiatów przez długi czas stanowić będzie prawdziwą ozdobę wnętrza.