Jak zapakować książki do przeprowadzki?

Jak zapakować książki do przeprowadzki?

Transport Usługi

Jak zapakować książki do przeprowadzki? Przeprowadzka wiąże się nie tylko z przyjemnością, jaką jest świadomość zamieszkania w wymarzonym domu czy też mieszkaniu. Jest to również konieczność zadbania o wiele spraw. Trzeba przecież przygotować odpowiednią ilość kartonów do przeprowadzki, rozeznać się w ofertach firm przeprowadzkowych, podliczyć jej koszty, zająć się zorganizowaniem transportu mebli. Na to wszystko potrzeba czasu, dobrej organizacji, energii i oczywiście pieniędzy. Cały trud na pewno wynagrodzi nowe mieszkanie, jednak nikt nie zaprzeczy iż przeprowadzka to trudny i wymagający okres.

Pakowanie, czyli o czym trzeba pamiętać?

Pakowanie to czynność, której nie można wykonać byle jak. Aby późniejsze rozpakowywanie było prostsze i sprawniejsze, trzeba wiedzieć w jaki sposób zapakować różne przedmioty. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby podzielić rzeczy na kategorie. Najwygodniej jest pakować rzeczy według pomieszczenia, czyli do jednego kartonu zapakować przedmioty kuchenne, do drugiego te z salonu a jeszcze do kolejnego z sypialni, i tak dalej. Można również zastosować inną metodę i zapakować rzeczy kategoriami. Czyli na przykład w jednym kartonie znajdą się ozdoby, w innym pościel, a w kolejnym ubrania. Niezależnie od tego, którą ścieżkę obierzesz, pamiętaj o sumiennym opisywaniu kartonów. Dzięki temu podczas rozpakowywania unikniesz żmudnych poszukiwań i  otwierania wszystkich pakunków, byleby tylko znaleźć przedmiot, który akurat jest ci potrzebny. Prawda, że brzmi to jak porządek? – jest on bardzo ważny. Przeprowadzka to i tak ciężki i stresujący okres, nie warto dokładać sobie kolejnych zmartwień. Jeśli czeka cię przeprowadzka międzynarodowa, warto porównać oferty chociaż kilku firm przeprowadzkowych, ponieważ ceny mogą być bardzo różne.

Każdy posiada w swoim mieszkaniu coś, co podczas transportu może się uszkodzić. Mowa tutaj o szklanych, delikatnych przedmiotach. Warto więc stosować folię bąbelkową albo papier, który pomoże w ochronie tego rodzaju przedmiotów. Na opakowaniu w którym znajdują się tego rodzaju przedmioty, warto również napisać “uwaga szkło” albo nakleić specjalną naklejkę z podobnym napisem. Wykorzystuj wolne miejsce w kartonach, ale pamiętaj, że musisz także zadbać o bezpieczeństwo. Ktoś później te kartony będzie niósł, jeśli będą one przepełnione i źle zabezpieczone mogą się rozerwać. To oznacza nie tylko rozsypanie zawartości, ale także ryzyko, iż osoba je nosząca potknie się i zrobi sobie krzywdę. Każdy pakunek oklej więc starannie mocną taśmą, nie przepełniaj kartonów.

Książki – jak prawidłowo je zapakować?

Jak zapakować książki do przeprowadzki?
Jak zapakować książki do przeprowadzki?

Poza zadbaniem o odpowiednie zapakowanie szklanych i delikatnych przedmiotów, trzeba również pamiętać o książkach. Warto przeznaczyć specjalnie na ten cel oddzielny karton, aby uniknąć uszkodzonych grzbietów, zarysowań czy porwanych kartek. Książki są praktycznie w każdym domu, ludzie je doceniają i lubią czytać. To dobro, dzięki któremu można lepiej poznać świat, zrelaksować się i oderwać myśli od codziennych zmartwień. Książki jednak to również ciężar, chodzi tutaj o ich wagę. Już kilkanaście książek to waga rzędu kilku kilogramów. Niemałym wyzwaniem jest ich odpowiednie zapakowanie i przygotowanie do przeprowadzki. Warto jednak wiedzieć jak to zrobić. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w mniejsze kartony, w ten sposób można uniknąć dźwigania i ryzyka uszkodzenia paczki oraz jej zawartości.

Przed przystąpieniem do pakowania książek, nie można zapominać o ich odpowiednim przygotowaniu. Do tego będzie potrzebna czysta, najlepiej bawełniana szmatka. Każdą książkę trzeba dokładnie przetrzeć, aby pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń. Nawet, jeśli wydaje ci się iż książki są czyste, nie ryzykuj z czyszczenia ich przed pakowaniem. Paczki, które mają służyć do transportu książek nie mogą być brudne, uszkodzone ani mokre. Oczyszczone książki można pakować do czystych i suchych kartonów, pamiętając o dodatkowym zabezpieczeniu dna kartonu. Pakunek nie powinien być narażony na przypadkowe otwarcie, dlatego całość dokładnie oklej mocną taśmą.

Kartony z książkami należy ustawić w środku transportowym w taki sposób, aby ryzyko zniszczenia było znikome. Jeśli pakunki podczas jazdy będą przemieszczały się w aucie, z dużym prawdopodobieństwem ich zawartość ulegnie zniszczeniu. Taka sytuacja jest niebezpieczna nie tylko dla książek, ale również dla osób, które przebywają w aucie. Niezabezpieczona paczka z ciężkimi książkami podczas wypadku, czy nawet gwałtownego hamowania jest po prostu niebezpieczna.

Pamiętaj, że nawet pomimo odpowiedniego przygotowania, zapakowania i transportu książek, w czasie podróży mogły nieco zmienić swoje położenie. Dlatego podczas rozpakowywania kartonów zachowaj ostrożność, zrezygnuj z używania ostrych narzędzi. Książki warto transportować samodzielnie, dzięki czemu koszty przeprowadzki ulegną znacznemu zmniejszeniu. O ile transport mebli wymaga pomocy albo wynajęcia usługi transportu wyposażenia wraz z wniesieniem,  o tyle z książkami można poradzić sobie samodzielnie.

Podsumowanie

Przeprowadzka to zazwyczaj niełatwy czas, ale można zrobić kilka rzeczy, aby ułatwić sobie to zadanie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie i staranne pakowanie przedmiotów, a także opisywanie zawartości pakunków. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas pakowania, transportu i rozpakowywania delikatnych rzeczy, takie jak na przykład szklane przedmioty. Na szczególną uwagę zasługują również książki, które ze względu na swoją wagę mogą stanowić pewne wyzwanie. Warto przed zapakowaniem ich w czyste, suche i małe kartony przetrzeć je delikatną szmatką z kurzu i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj również o zabezpieczeniu dna kartonu i solidnym oklejeniu go taśmą. W czasie transportu paczki muszą być odpowiednio ustawione, aby nie stanowiły zagrożenia oraz aby ich zawartość była bezpieczna. Podczas rozpakowywania pakunków także bądź ostrożny, zrezygnuj z używania ostrych przedmiotów.