Pomoc drogowa - jak założyć?

Pomoc drogowa – jak założyć?

Transport Usługi

Pomoc drogowa – jak założyć? Kiedy znajomy powie, że pracuje w branży transportowej, możemy to rozumieć na wiele różnych sposobów. Jedną z gałęzi tamtejszej branży jest pomoc drogowa, która ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane coraz większą liczbą wypadków, która wynika z dużej ilości poruszających się po drogach samochodów.

Jaki zakres działalności oferuje pomoc drogowa? Kto może wykonywać pracę w pomocy drogowej? Na jakie zarobki możemy liczyć w branży transportowej? W jaki sposób zarejestrować firmę? Jak wygląda kwestia zdobywania klientów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Pomoc drogowa – jaki zakres działalności?

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie pracy w pomocy drogowej, warto chwilę zastanowić się nad kwestią zakresu działalności. W tym miejscu należy zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc drogowa to pewna działalność gospodarcza, która polega na tym, iż transportuje się pojazdy z różnorodnych przyczyn. Przykładem może być chociażby awaria lub wypadek- w obu przypadkach czterokołowiec nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że transport wykonywany jest z miejsc danego incydentu do serwisów, ubezpieczalni, do warsztatu lub znajomego mechanika- w zależności od życzenia klienta. Pomimo wszystko jest to jedynie główny zakres działalności, jeśli chodzi o pomoc drogową. Lawetą możemy transportować także samochody w innych celach, jak chociażby sprzedażowych.

Kto może wykonywać pracę w pomocy drogowej?

Pomoc drogowa - jak założyć?
Pomoc drogowa – jak założyć?

Skoro zdajemy sobie już sprawę z tego, z czym musimy liczyć się otwierając działalność gospodarczą związaną z pomocą drogową, warto teraz uzyskać kilka podstawowych informacji prawnych. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, kto może wykonywać tego typu pracę. Usługi transportowe, czyli usługi wchodzące w skład branży pomocy drogowej, może wykonywać właściwie każdy. Wystarczy, że chętna persona może pochwalić się prawem jazdy. W przypadku wielu incydentów konieczne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia i pozwolenia. Niekiedy zalecane są też dodatkowe ubezpieczenia, które są zabezpieczeniem zarówno dla samej firmy, jak i dla naszych klientów. Jeśli chcielibyśmy świadczyć pomoc drogową jedynie na terenie naszego kraju, wówczas nie musimy się właściwie niczym innym zajmować. Wszelkie dodatkowe uprawnienia są niemalże zbędne. W praktyce wystarczy, że będziemy posiadać odpowiednio przystosowany pojazd, prawo jazdy, a także legalnie działającą firmę. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku, kiedy jesteśmy zainteresowani wyjazdem za granicę. Wówczas nie obędzie się bez wyrabiania dodatkowych papierów i certyfikatów.

Na jakie zarobki możemy liczyć w branży transportowej?

Dla wielu osób zastanawiająca jest kwestia zarobków. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem każdy chciałby wiedzieć czy jest to działalność godna uwagi. Oczywiście najbardziej podstawowym dochodem w naszym przypadku jest zarabianie na transporcie pojazdów. W zdecydowanej większości przypadków podawane są konkretne stawki za kilometr- są one różne w zależności od indywidualnej decyzji firmy. Nie mogą być one jednak zbyt wysokie, aby zarówno klienci, jak i firma była usatysfakcjonowana. Cena może być nieco wyższa, jeśli zlecenie polega na holowaniu. Okazuje się, że nie jest to jednak jedyny sposób na zarobienie pieniędzy. Do zarobków możemy doliczyć załadowanie czterokołowca, ewentualnie za zdjęcia. W przypadku pojazdów po wypadkach bardzo często możemy liczyć na interesujące zarobki, które będą w zupełności wystarczające.

W jaki sposób zarejestrować firmę?

Jeśli chcielibyśmy świadczyć usługi związane z usługami pomocy drogowej, wówczas konieczne jest zarejestrowanie firmy. Podczas wykonywania tego zadania należy upewnić się, że do świadczenia naszych usług nie są potrzebne dodatkowe pozwolenia. Kiedy wybierzemy pomoc drogową, wówczas nie ma takiej konieczności, o ile działamy tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Decydując się na transport międzynarodowy, być może będziemy zmuszeni uzyskać odpowiednie licencje. Duże znaczenie mają również ubezpieczenia, które związane są bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Wybranie właściwiej polisy ubezpieczeniowej to niekiedy jedna z istotniejszych kwestii. Klasyczne ubezpieczenie OC nie zabezpieczy nas wystarczająco.

Jak wygląda kwestia zdobywania klientów?

Kiedy już założymy firmę, zakupimy niezbędny sprzęt, wówczas możemy rozpocząć działania właściwie. Jednakże nikt się do nas nie zgłosi, jeśli nie zdobędziemy klientów. W jaki sposób tego dokonać? Klientów możemy znajdować samodzielnie. Warto zastanowić się nad współpracą z ubezpieczalniami czy też warsztatami samochodowymi. W przeciwnym wypadku możemy liczyć co najwyżej na sporadyczne zlecenia. Alternatywnie możemy rozpocząć szeroko rozumiane działania marketingowe. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości- zaczynając od Internetu, poprzez ulotki, kończąc na ogromnych bannerach reklamowych.