Jak wygląda kremacja zwierząt? Psy i koty coraz częściej stają się członkami rodziny i przyjaciółmi ludzi. To z nimi dzielimy nasze radości i smutki. Otaczamy je pełną miłość, zyskując wiele w zamian. W tej relacji wiele otrzymujemy, tak naprawdę niewiele dając od siebie. Człowiek jest jednak odpowiedzialny za los zwierząt. Niezależnie od podejmowanych działań, po wielu latach wspólnego życia przychodzi czas rozłąki, kiedy pupil umiera.
Wielu właścicieli zastanawia się wtedy w jaki sposób pożegnać zwierzę i zutylizować jego ciało. Śmierć pupila jest wydarzeniem bolesnym i trudnym, ale nie można od niego w żaden sposób uciec. Wciąż pozostaje pytanie, co zrobić z ciałem zwierzęcia. Coraz częściej właściciele czworonogów decydują się na ich kremację, choć jeszcze do niedawna popularnym zjawiskiem było zakopywanie ciał zwierząt. Co warto wiedzieć o kremacji? Jak działa krematorium dla zwierząt? W jaki sposób utylizowane jest ciało pupila?
Krematoria dla zwierząt domowych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pochówek zwierzęcia na działce lub w przydomowym ogródku jest niezgodny z prawem. Jeszcze do niedawna wielu właścicieli decydowało się właśnie na taką formę utylizacji ciała. Istnieją jednak legalne alternatywy. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnego krematorium, które specjalizuje się w utylizacji ciał zwierzęcych. Na terenie Polski działa ich co najmniej kilka. Znajdują się przede wszystkim na terenie większych miast, ale również mniejszych miejscowości. Przeprowadzana jest w nich kremacja psa, kota, chomika i innych zwierząt domowych. Co dalej dzieje się z prochami zwierzęcia? Wszystkie pozostałe po kremacji prochy umieszczane są w urnie. Następnie zakopywane są na cmentarzu dla zwierząt.
Kremacja indywidualna i zbiorowa – jaka jest różnica?
Obecnie mówi się o dwóch podstawowych formach kremacji. Istnieje indywidualna oraz zbiorowa kremacja dla zwierząt. Na czym polega różnica? Odczytać ją można z nazwy. Pierwsza, czyli kremacja indywidualna to procedura, która polega na spalaniu jednego zwierzęcia. W tym wypadku właściciel może po jej zakończeniu zabrać prochy z urną. Natomiast kremacja zbiorowa polega na spalaniu zwłok kilku zwierząt. Jak można się domyślić, odzyskanie prochów nie jest tutaj możliwe, ponieważ są one wymieszane z innymi zwłokami zwierząt. Uzyskane w procesie spalania zbiorowego prochy umieszczane są we wspólnej urnie i zakopywane na cmentarzu dla zwierząt.
Jak przebiega proces kremacji?
Proces kremacji, czyli spalanie zwłok zwierzęcia przebiega zwykle tak samo. Poszczególne krematoria mogą się między sobą różnić ofertą transportu zwłok czy odbieraniem urny z prochami. Kremacja daje jednak pewność właścicielom, że odpowiednio spełnili swój ostatni obowiązek wobec pupila. Z jakich etapów składa się procedura kremacji? Po pierwsze należy dostarczyć zwłoki zwierzęcia do krematorium. Można tego dokonać osobiście, przywożąc ciało czworonoga na miejsce. Niektóre krematoria oferują również usługę transportu. Dzięki temu specjalny samochód odbiera zwłoki zwierzęcia spod wskazanego adresu (miejsca zamieszkania właściciela czy kliniki weterynaryjnej). Po drugie właściciel podejmuje decyzję, czy zwłoki zostaną spopielone w procedurze indywidualnej czy zbiorowej. Kremacja trwa od 2 do 3 h. Większość krematoriów umożliwia właścicielom uczestnictwo w tej procedurze. Alternatywą może być zamówienie nagrania. Dzięki temu można pożegnać się z pupilem bez obecności na miejscu, która jest zwykle bardzo trudna emocjonalnie dla właścicieli. Po upływie czasu przeznaczonego na kremację, prochy zostają umieszczone w urnie. Wybrane krematoria zajmują się również organizacją ceremonii pożegnalnej dla zwierzęcia. Jeśli właściciele decydują się na taką uroczystość, krematorium po jej zorganizowaniu, zajmuje się zakopaniem urny na cmentarzu dla zwierząt.
Urny na prochy zwierzaka
Krematoria proponują najczęściej szeroki wybór urn na prochy zwierząt. Różnią się przede wszystkim wielkością i kształtem, ale również kolorem. Czynnikiem różnicującym jest także cena. Niektóre krematoria oferują także zakup urn spersonalizowanych, na których znajduje się podobizna zwierzęcia lub odcisk jego łapy. Kolejną propozycją upamiętniającą zwierzę może być kryształ pamięci lub diamenty zawierające prochy pokremacyjne pupila.
Jak wygląda cennik kremacji?
Koszt kremacji zwierzęcia uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze od rodzaju kremacji. Więcej kosztuje kremacja indywidualna niż zbiorowa. Po drugie znaczenie ma waga pupila. Im cięższy pies lub kot, wyższa cena kremacji. Krematoria oferują również zniżki w przypadku spopielenia psów szczególnie zasłużonych. Oferta ta dotyczy przede wszystkim psów służących dla policji, wojska, straży granicznej.
Podsumowując, śmierć czworonoga jest zawsze wydarzeniem trudnym i ogromną stratą. Aby zapewnić pupilowi godny pochówek, coraz więcej właścicieli decyduje się na kremację zwierząt. Zarówno opcja indywidualna, jak i zbiorowa spełnia takie założenia. Urna z pupilem trafia na cmentarz dla zwierząt, a właściciel może uczestniczyć w całej procedurze.