Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo?

Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo?

Budownictwo

Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo? Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie materiałów do budowy domów z drewna są deski klejone warstwowo, czterostronnie strugane. Takie drewno jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce. Planując postawienie wymarzonego domu drewnianego jak budować, aby trwał jak najdłużej i służył jeszcze następnemu pokoleniu. Jeśli wśród gotowych projektów nie uda się znaleźć takiego, który można by nazwać idealnym, architekci firmy budowlanej zaczną pracować nad stworzeniem projektu domu, który uwzględni wszystkie życzenia.

Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo?

Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo?
Jak budować domy z drewna klejonego warstwowo?

W rankingu najpopularniejszych domów z drewna klejonego warstwowo (hbe) znalazły się projekty klasyczne. Cechy tego formatu: spokojne wykończenie, prosta architektura, otwarta elewacja, drugie piętro typu mansardowego. Czasami stosuje się oszklenie panoramiczne, takie drewno nadaje się do montażu dużych okien. Do budowy domu z drewna klejonego projekty są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, ceny takich domów są niższe ze względu na najbardziej efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych. Do jego produkcji z reguły używane jest drewno iglaste (świerk, sosna) a deski służą do montażu wykuszy, balkonów, ścian i innych drobnych elementów. Małe deski, wolne od najmniejszych skaz, są sklejane w określonej kolejności. W ten sposób nowoczesna technologia hbe umożliwia produkcję tarcicy o różnych średnicach i kształtach. Zbudowanie domu z drewna klejonego warstwowo pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Ściany nie wymagają ocieplenia, poszycia i innych modyfikacji. W porównaniu do budowy domu z dowolnego innego materiału, dom HBE buduje się szybciej. Można kupić drewno klejone warstwowo jak każdy inny materiał budowlany.

Główne plusy materiału do budowy domu z drewna klejonego?

 • Jest to najtrwalszy materiał wykonany z drewna.
 • Budowa domów z drewna klejonego warstwowo trwa tylko kilka miesięcy.
 • Nie ma prawie żadnego skurczu: jest mniejszy niż 4%.
 • Domy HBE zachowują stabilność kształtu, nie ulegają zmianom i odkształceniom.
 • Odporne na pęknięcia. Małe deski schną lepiej niż kłoda. Z tego powodu pęknięcia praktycznie nie powstają.
 • Możliwość budowy domów drewnianych całorocznych o każdej porze roku.
 • Niska cena.

Jak wyglądają etapy budowy domu z drewna klejonego?

 • Wylewanie fundamentu – obliczenie rodzaju fundamentu w zależności od właściwości gruntu, terenu, poziomu wód gruntowych, projektu itp. Kopanie dołu, rozmieszczenie wzmocnionego szalunku, wylewanie betonu.
 • Układanie pierwszej korony – hydroizolacja, pierwszy rząd drewna.
 • Instalacja drewna konstrukcyjnego – ułożenie podłoża nad cokołem, montaż podłoża nad piwnicą.
 • Konstrukcja drewniana – układanie pozostałych rzędów desek, układ przegród wewnętrznych, – montaż stropów międzypodłogowych.
 • Zadaszenie – montaż systemu krokwi, montaż dachu (docieplenie i wykończenie).
 • Montaż poszczególnych elementów – montaż pionowych elementów konstrukcyjnych (filary, kolumny, podpory), instalacja otworów (ościeżnice okienne i drzwiowe), montaż schodów.
 • Dekoracja wnętrza – komunikacja, wykończenie dekoracyjne.
 • Dekoracja zewnętrzna – punktowe uszczelnienie, zabezpieczenie drewna.

Firmy dostarczają do budowy domu kompletny zestaw desek i systemy dachowe z tarcicy klejonej warstwowo, całkowicie gotowe do montażu. Dlatego domy z niego wznoszone są bardzo szybko, nie wymagają czasu na kurczenie się. Dekorację wnętrz można wykonać od razu po zamontowaniu ścian, co pozwala skrócić czas budowy domów do minimum.

Zalety domów z drewna klejonego warstwowo

Niezawodność technologii hbe wynika z faktu, że drewno klejone warstwowo jest obecnie jedynym suchym materiałem drzewnym. Wysuszone, deski są ze sobą sklejane. W ścianie domu drewno stoi na krawędzi, nadając ścianie dodatkową sztywność. Drewno powoduje minimalny skurcz, nie skręca się, gwarantując domowi z drewna klejonego warstwowo zachowanie swoich geometrycznych wymiarów i trwałości. Ponadto drewno jest mniej podatne na warunki atmosferyczne i czynniki biologiczne (gnicie, uszkodzenia przez owady). Powstaje z najwyższej jakości drewna sklejanego ekologicznym klejem z zachowaniem ścisłego przestrzegania procesu produkcyjnego. Technologia produkcji drewna do budowy domu z drewna przewiduje stosowanie wyłącznie przyjaznych dla środowiska mieszanek klejowych, które wykluczają szkodliwy wpływ na człowieka. Dom z drewna klejonego warstwowo oddycha, pachnie drewnem, filtruje powietrze, tworząc magiczną atmosferę komfortu. Wszyscy wiedzą, że domy naszych pradziadów, zbudowane z drewna, stoją do dziś. A biorąc pod uwagę, że dziś domy HBE są zbudowane z najbardziej niezawodnych materiałów, domy z niego wytrzymają znacznie dłużej niż domy wykonane z drewna o naturalnej wilgoci. Wiadomo, że drewno jest materiałem o małej pojemności cieplnej, dlatego domy bardzo dobrze utrzymują ciepło zimą i chłód latem, co stwarza bardzo komfortową atmosferę dla jego mieszkańców. A ponieważ domy z drewna klejonego warstwowo, są materiałem suchym i mają współczynnik pojemności cieplnej nawet niższy niż drzewo o naturalnej wilgotności, dom jeszcze lepiej zatrzyma ciepło, tworząc oprócz komfortu również oszczędność na ogrzewaniu  takiego domu.