Domy z drewna

Domy z drewna

Budownictwo

Wielu z nas myśli o zbudowaniu swojego domu. Coraz bardziej popularne obecnie stają się domy z drewna. Mimo tego ponad 90% ludzi w Polsce nadal buduje domy murowane. Wielu ludziom wydaje się, że takie konstrukcje są trwalsze. Nie jest to jednak prawda – domy drewniane również mogą być bardzo wytrzymałe i wcale nie odstępują pod tym względem. Drewno zapewnia osobliwy mikroklimat, którego nie można zastąpić za pomocą żadnego innego materiału budowlanego.

Drewno na dom

Domy z drewna
Domy z drewna

Drzewo, w przeciwieństwie do muru, oddycha. Dzięki temu para wodna może swobodnie przepływać między wnętrzem domu a otoczeniem. Przestaje być wówczas konieczne stosowanie innych zabiegów mających na celu podobne efekty, co znacząco wpływa na cenę. Domy drewniane po prostu są tańsze. Drewno również bardzo skutecznie izoluje ciepło, to zmniejsza koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Przygotowanie drewna do formy materiału budowlanego jest dużo bardziej ekologiczne. Produkcja cegły znacznie zwiększa wydzielanie dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla środowiska substancji, co sprawia, że domy drewniane są bardziej ekologiczne. Warto również wspomnieć o tym, ile trwa budowa domu z tradycyjnych materiałów budowlanych, a ile z drewna. Jeśli składamy nasz domek z części od podstaw, jego budowa może trwać około dwóch lub trzech miesięcy. Ten okres jednak skraca się do kilku dni, gdy zakupimy już gotowe części domu. Te przywożone są na plac budowy w całości, a takie domy drewniane są gotowe praktycznie natychmiast – wystarczy je złożyć w całość. W przeciwieństwie do stawiania budowli z tradycyjnych surowców, można budować je praktycznie przez cały rok – gdy budujemy dom z cegły, w okresie jesienno-zimowym najczęściej musimy przerwać prace. Domy drewniane ważą znacznie mniej niż kamienne, co przekłada się również na niższy koszt fundamentów – po prostu mogą być mniejsze, nie muszą dźwigać tak dużego ciężaru. Przekłada się to również na możliwość postawienia drewnianego domu w wielu innych miejscach, które w przypadku tradycyjnego domu byłyby niemożliwe. Jak wspominaliśmy, drewno bardzo dobrze izoluje ciepło, a co za tym idzie, ściany nie wymagają dodatkowej termoizolacji, więc są lżejsze. Domy drewniane dzięki temu mają większą powierzchnię użytkową, której nie zajmują w tym przypadku grube ściany.

Domy szkieletowe

Najbardziej popularna dziś technologia dotyczy budowania domów szkieletowych. Fragmenty drewna w jej przypadku są łączone w szkielet podtrzymujący cały dom – cała reszta elementów opiera się właśnie na tym szkielecie. Cały proces przyspiesza znacznie używanie materiałów gotowych, wówczas musimy jedynie przywieźć gotowe elementy wyprodukowane w fabryce na plac budowy, a następnie złożyć je w całość. Dobre fabryki budują ściany i inne elementy domów w bardzo dobrej jakości, warto więc rozważyć taką opcję. Mimo wszystko domy drewniane nadal nie są w Polsce aż tak popularne – jeśli zdecydujesz się, że twoje przytulne gniazdko, w którym zamierzasz spędzić resztę życia, będzie miało właśnie taką formę, musisz zadbać o porządną ekipę. Murowane domy cieszą się dużo większą popularnością i dużo łatwiej znaleźć firmę budowlaną, która podejmie się takiego zlecenia. Specjalistów od domów drewnianych jest stosunkowo niewiele na rynku, dlaczego poszukiwania mogą być znacznie trudniejsze, niż w pierwszym przypadku. Pojawia się ich jednak coraz więcej i miejmy nadzieję, że niedługo domy drewniane również będą standardem. Kto nie chciałby stylowego domku z drewna nad jeziorem, do którego można wybrać się w lecie z rodziną lub znajomymi? Postawienie tego typu domku drewnianego to kwestia miesiąca, bo nie potrzeba na to więcej czasu. Nie da się również ukryć, że domy drewniane budują swój osobliwy klimat, którego nie da się odtworzyć w żaden inny sposób. Z tego też powodu popularne stały się dzisiaj budowle ze sklejki imitującej drewno – choć jest tańsza, nie posiada żadnego z pozytywnych aspektów, jakie niesie za sobą zamieszkiwanie w prawdziwym, drewnianym domu. To dowodzi tylko faktu, że drewno zawsze jest w modzie, nawet jeśli ktoś decyduje się na nieautentyczną jego wersję. Specyfiką drewna jako budulca jest łatwość w jego obróbce – możemy zrobić z nim wszystko, co zechcemy. Rozległe możliwości, które pojawiają się, gdy budujemy domy drewniane, zaspokoją gusta każdego konesera. Różnorodność w kształcie i kolorystyce to tylko jedna z wielu zalet drewna. Musimy jednak pamiętać, by taki dom odpowiednio konserwować. Bardzo istotne jest używanie impregnatów do drewna, a także ochrona przed szkodnikami. Na to ostatnie domy drewniane są szczególnie narażone. Oczywiście skrajnie niebezpieczne warunki atmosferyczne mogą zmieść drewniany dom szybciej od ceglanego, jednak i dużo łatwiej taki drewniany domek potem odbudować. Jeśli chcesz zbudować swój dom, zastanów się, czy domy drewniane nie są właśnie czymś dla ciebie. Wniesie to pewien powiew świeżości do twojego życia i otworzy na nowe możliwości, których może do tej pory nie brałeś pod uwagę.