Domy z bali jak budować

Domy z bali – jak budować?

Budownictwo

Domy z bali – jak budować? Domy z bali okrągłych są wyjątkowo dekoracyjne. Sprawdzają się zarówno w przypadku aranżacji nawiązującej do góralskiej chaty, jak i można je wykorzystać w tworzeniu nowoczesnego, oryginalnego wnętrza. Jednak na co zwrócić uwagę podczas wyboru bali? Jakie są ich rodzaje? Jak wygląda izolacja? Na czym polega „osiadanie” drewna?

Rodzaje bali

Domy z bali są sobie nierówne. Główna różnica, która ma również przełożenie na cenę, jest rodzaj zastosowanego drewna i jego obróbka. Warto odnotować, że domy z bali przez kilka kolejnych lat będą się zmieniać. Drewno, które jest wykorzystywane do budowy przez jakiś czas będzie wysychać, co sprawia, że ostateczne wykończenie konstrukcji musi zostać odłożone w czasie, w innym przypadku może to spowodować pękanie.

Domy z bali jak budować
Domy z bali – jak budować?

Do budowy domów standardowo wykorzystuje się bale o stopniu wilgotności nie przekraczającym 20%. W przypadku takich bal „osiadanie” budynku jest najmniejsze. Jeśli natomiast mamy do czynienia z balami „zielonymi”, czyli o większym stopniu wilgotności, to stopień osiadania może wynieść nawet 6% wysokości budynku. Jeżeli wykorzystujemy bale zielone, powinniśmy ująć ten szacunkowy stopień opadania w projekcie oraz pamiętać o zastosowania specjalnej elastycznej pianki.
Typowym drewnem wykorzystywanym podczas budowy domu z bali jest drewno jodłowe, sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe (najrzadziej stosowane). Dawniej wykorzystywało się bale z drewna dębowego lub jesionu.

W tym momencie bardzo rzadko się spotyka taką praktykę, choć można jeszcze kupić bale dobrej jakości z rozbieranych, starych domów drewnianych. Takie stare drewno nie jest gorszej jakości (jeśli oczywiście nie nosi żadnych uszkodzeń) i może posłużyć jeszcze przez kilka lat. Jest to bardziej ekonomiczna opcja, ponieważ tego typu drewno jest dużo tańsze.

Bale występują w różnych kształtach i mogą mieć różną grubość. Najpopularniejsze są bale o przekroju kwadratowym, okrągłym, owalnym lub prostokątnym. Grubość zamyka się w przedziale od 8 cm do nawet 30 cm, choć tak grube bale nie są zbyt popularne. Głównie ze względu na cenę. Grube, lite drewno jest wyjątkowo drogie, ponieważ poza znalezieniem odpowiednich drzew, problem stanowi również suszenie takiego drewna. Z reguły sezonuje się je na powietrzu przez okres kilku lat (nawet do 10 lat). Bale mogą również być formowane z drewna klejonego.

Obecnie wykorzystuje się również bale ocieplane. Oznacza to, że wewnątrz bali znajduje się izolacja. Najczęściej wykorzystuje się wypełnienie z pianki poliuretanowej. Innym sposobem na ocieplenie już na etapie produkcji, jest umieszczenia okładziny na balach, w miejscach ich łączenia. Tego typu izolacja nie jest widoczna, więc nie będzie psuła ogólnej estetyki konstrukcji.

Izolacja domów z bali

Dobra izolacja jest ważna przy budowie każdego rodzaju domu, jednak w przypadku domów drewnianych stanowi priorytet. Brak dobrej izolacji lub błędy w montażu, mogą sprawić, że dom drewniany nie będzie zbyt komfortowy dla mieszkańców, a rachunki za ogrzewanie będą gigantyczne.

W kwestii izolacyjności cieplnej, domy z bali powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2k). Są to obowiązujące wymagania zawarte w prawie budowlanym. Aby domy z bali mogły sprostać tym wymaganiom, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji.

W zależności od projektu można dobrać bale z izolacją w środku lub na zewnątrz. Jeśli chcemy zachować oryginalny wygląd elewacji, najlepsze są bale z izolacją w środku lub izolacją na łączeniach, która również pozostaje niewidoczna. Jeśli nie wymaga tego projekt i estetyka, możemy zastosować na ścianach folię wiatroizolacyjną, wełnę mineralną oraz folię paroizolacyjną, którą na końcu pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi albo innym podobnym materiałem.

W izolacji domów z bali nie powinno się używać styropianu, ponieważ nie przepuszcza on pary wodnej, przez co na powierzchni drewna może się ona skraplać, co doprowadzi do powstania pleśni i zniszczenia drewna. Dodatkowo styropian jest materiałem sztywnym, który może zostać uszkodzony przez ruchy drewna. W przypadku styropianu łatwo o powstanie szpary i rozszczelnienia izolacji.

Instalacja elektryczna i kanalizacyjna w domu z bali

Rury oraz przewody są najczęściej umieszczane w stropach. W przypadku domów parterowych buduje się strop nad przestrzenią wentylowaną, aby można było w nim umieścić cała instalacje. Typowym rozwiązaniem w przypadku kabli, jest umieszczenie ich w szczelinach pomiędzy balami, w podłodze lub suficie, co jest proste do zamaskowania dzięki listwom. Innym sposobem jest nawiercenie otworów wewnątrz bali lub możemy przeciągnąć okablowanie wewnątrz izolacji. To rozwiązanie wymaga precyzyjnego planu konstrukcji. Należy pamiętać, że każda szczelina w bali to potencjalny mostek termiczny, więc nasze decyzje powinny być przemyślana i dostosowane do planu zagospodarowania poszczególnych pomieszczeń.