Na co ma wpływ witamina K?

Na co ma wpływ witamina K?

Zdrowie

Na co ma wpływ witamina K? Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można osiągnąć optymalny stan zdrowia stosując zbilansowaną dietę. Okazuje się, że większość witamin i minerałów musi współdziałać ze sobą, aby przyczynić się do ogólnego stanu zdrowia. Na przykład, być może już wiesz, że witamina D i wapń są niezbędne dla dobrego zdrowia kości.

Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że witamina K również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Witamina K odnosi się w rzeczywistości do dużej grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Odgrywają one istotną rolę w ogólnym stanie zdrowia i mogą mieć wpływ na krew, serce i kości.

Witamin k 2 – charakterystyka

Na co ma wpływ witamina K?
Na co ma wpływ witamina K?

Dwa główne związki należące do grupy witaminy K to witamina K1 (filochinon) i witamina K2 (menachinon). Oba związki oferują wiele korzyści zdrowotnych. Witaminy K1 i K2 można znaleźć w zieleninie, warzywach, jajkach, a nawet w niektórych mięsach. Twój organizm musi przejść przez długi proces, aby utrzymać zdrowe kości. Ten proces metaboliczny nazywany jest karboksylacją. W procesie karboksylacji Twój organizm wykorzystuje specjalny rodzaj białka (osteokalcynę), aby utrzymać kości w gęstości i sile. Do wytworzenia tego białka organizm potrzebuje witaminy K.  Innym istotnym składnikiem zdrowia kości jest wapń. Ale wapń może dotrzeć do kości tylko dzięki interakcji witaminy K i witaminy D. Bez tej interakcji, możesz doświadczyć mniejszego wchłaniania wapnia, a Twoje kości mogą z czasem stracić gęstość. Może to prowadzić do stanu zwanego osteoporozą. Osteoporoza to stan, w którym Twoje kości mają mniejszą wytrzymałość i mogą pękać lub łamać się pod wpływem lekkiego nacisku. Niedożywienie i zła dieta są głównymi czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju osteoporozy. Badania pokazują, że witamina K może odgrywać ważną rolę we wspieraniu gęstości kości, co zmniejsza ryzyko złamań i pęknięć.

Wit k – właściwości

Jedną z głównych funkcji witaminy K jest tworzenie białka, które wspomaga krzepnięcie krwi. Krzepnięcie krwi jest ważne, jeśli masz skaleczenie lub siniaka, ponieważ pomaga zatrzymać krwawienie. Na przykład, załóżmy, że skaleczyłeś się w palec podczas krojenia warzyw w kuchni. Przyklejasz bandaż na ranę, a po pewnym czasie tworzy się strup i krwawienie ustaje. Strupek ma mniej wspólnego z bandażem, a więcej z białkiem wytwarzanym przez witaminę K, które powoduje, że krew krzepnie i zatrzymuje krwawienie. Bez tego procesu nawet niewielka rana mogłaby po prostu krwawić w nieskończoność. Jeśli masz niedobór witaminy K, twoje ciało ma trudności z prawidłowym krzepnięciem krwi. Niezbędne jest, aby pielęgniarki podawały wszystkim noworodkom zastrzyk z witaminą K, ponieważ nie zgromadziły one wystarczającej ilości witaminy K, aby zapobiec krwawieniu z niedoboru witaminy K.

Witamina k2 – wpływ na pamięć

Wielu naukowców zaczęło badać związek między witaminą K a ważnymi funkcjami mózgu, w tym pamięcią. Witamina K przyczynia się do reprodukcji komórek mózgowych i może zwiększać ich długowieczność. Gdy reprodukcja ta spowalnia lub staje się mniej efektywna, może to przyczynić się do utraty pamięci w takich stanach jak choroba Alzheimera. Naukowcy kontynuują badania nad związkiem między witaminą K a funkcjami pamięci, a ich wyniki są obiecujące. Naukowcy badają również rolę, jaką witamina K odgrywa w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Niektóre badania sugerują, że witamina K może regulować ciśnienie krwi i zapobiegać chorobom serca poprzez zapobieganie mineralizacji. Mineralizacja to proces, w którym minerały odkładają się w tętnicach. Z czasem może to doprowadzić do zatkania tętnic, co skutkuje zwiększonym ryzykiem zawałów serca i udarów mózgu. Jak wspomniano wcześniej, noworodki są najbardziej narażone na niedobór witaminy K w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Inne schorzenia, które powodują niedobór witaminy K to mukowiscydoza, celiakia, choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

k2 mk7 sklep – oferta

Twój organizm wykorzystuje pewne białko, aby zapobiec mineralizacji w tętnicach. A witamina K jest niezbędna do produkcji tego białka. Na szczęście bakterie, które naturalnie występują w Twoim żołądku, wytwarzają witaminę K2. Musisz jednak znaleźć zasoby witaminy K1 w swojej diecie. Liście zieleniny są bogate w witaminę K1, podobnie jak niektóre inne warzywa. Istnieje nawet kilka rodzajów mięsa, które zawierają niewielkie ilości witaminy K1. Większość ludzi może znaleźć odpowiednią ilość witaminy K w swojej diecie. Jednak niektóre grupy mogą być bardziej podatne na niedobór witaminy K. Witaminę K można zakupić w k2 mk7 sklep.

Witamina k w tabletkach – skuteczna i łatwo dostępna

Witaminy to substancje, których organizm potrzebuje do normalnego wzrostu i rozwoju. Witamina K pomaga organizmowi wytwarzać białka dla zdrowych kości i tkanek. Tworzy również białka potrzebne do krzepnięcia krwi. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy K, możesz zbyt mocno krwawić. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, musisz uważać na to, ile witaminy K dostajesz. Musisz również uważać, jeśli przyjmujesz suplementy z witaminą E. Witamina E może zakłócać działanie witaminy K w organizmie. Witamina k2 sklep dostępna jest w całej Polsce.