Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonać wiązary dachowe?

Budownictwo

Jak wykonać wiązary dachowe? Podstawę konstrukcji nośnej dachu stanowią wiązary dachowe, które są krokwiami i podkrokwiami. Wytrzymałość, niezawodność i żywotność dachu zależy od tego, jak dobrze zostaną wykonane. Drewniane więźby dachowe muszą wytrzymać znaczne obciążenia wynikające z silnych wiatrów i opadów atmosferycznych.

Co to jest drewniana kratownica – jak powinna być wykonana?

Wiązary dachowe drewniane to sztywna konstrukcja używana do dachów spadzistych. Konieczne jest rozłożenie obciążenia, na które narażony jest dach, na ściany budynku. Materiały do wykonania kratownic są różne, ale najczęściej używa się drewna. Jak wykonać wiązary dachowe? Wiązary kratowe trzeba wykonać desek, słupków lub belek. Aby połączyć wszystkie elementy wykonane z drewna w jedną konstrukcję, należy wykorzystać takie metody, jak cięcie, a jeśli w grę wchodzą deski, to metalowe łączniki – gwoździe, śruby, kotwy, kołki zębate i tak dalej.

W budownictwie do produkcji drewnianych kratownic stosuje się zwykle drewno iglaste ze względu na ich taniość i łatwość montażu. Podczas montażu belek krokwiowych konieczne jest wykluczenie możliwości ich zwisania pod ciężarem dachu i jego własnym ciężarem. Odbywa się to na jeden z dwóch sposobów: musi zostać zamontowany dźwigar środkowy – gruby pręt nośny w poprzek krokwi lub belki poprzecznej.

Obecnie, aby uniknąć znacznych kosztów pracy przy montażu wiązarów dachowych, można zastosować połączone konstrukcje z metalu i drewna, a następnie instalacja systemu krokwi zajmuje znacznie mniej czasu. Możliwość wykonania dachu z otwartymi kratownicami nie jest wykorzystywana przy budowie budynków mieszkalnych – system przykryty jest stropami. W budownictwie przemysłowym zwykle stosuje się otwartą strukturę.

Zobacz koniecznie:

Wybór układu konstrukcji dachu

Przy wyborze kształtu wiązarów drewnianych należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Kąt nachylenia dachu
  • Rodzaj połączenia, które ma być użyte podczas tworzenia konstrukcji
  • Materiał do pokrywania powierzchni dachu

Budując wiązary kratowe cennik będzie uzależniony od wielu czynników. Jeżeli wiązary będą wykonywane przez cieślę z drewnianych belek, ostateczny koszt będzie większy niż w przypadku wykorzystania wiązarów gotowych. W określeniu ceny istotne są także przekroje belek, które z kolei zależą od ciężaru wybranego pokrycia dachu i przyszłego obciążenia.

Niuanse budowy drewnianej konstrukcji dachu

Jeśli podczas budowy domu powstaje prawie płaski dach z powłoką z bitumicznych materiałów rolkowych, to według ekspertów najbardziej optymalny jest kształt trapezu lub prostokąta. Trójkątne wiązary kratowe montuje się, jeśli dach ma strome spadki, a na jego powierzchni planowane jest układanie ciężkich pokryć.

Podczas budowy domu jednorodzinnego z reguły wznosi się trójkątny system krokwi. Taka forma wiązarów dachowych drewnianych w połączeniu ze spadzistym planem krokwi umożliwia wykonanie dachów jednospadowych i dwuspadowych o różnych kątach nachylenia. Przy budowie domów z dachami dwuspadowymi często stosuje się konstrukcje z wiszącymi krokwiami. Jak wykonać wiązary dachowe, aby zapewnić niezawodność i wytrzymałość kratownic ich pasów górnych i dolnych? Trzeba zamontować dodatkowe wiązki, które są wykonane z desek i umieszczane w płaszczyźnie regału środkowego.

Budowa prostych kratownic

Jak wykonać wiązary dachowe?
Jak wykonać wiązary dachowe?

Pod wieloma względami układ krokwi zależy od długości przęsła budynku oraz obecności / braku wewnętrznych ścian nośnych. Proste wiązary dachowe stosuje się, jeśli spoczywają wyłącznie na zewnętrznych ścianach budynku (dom nie ma wewnątrz podpór), a parametr rozpiętości nie przekracza 6 metrów. Gdy rozpiętość jest większa niż 6 metrów, należy ją zainstalować pośrodku elementu wsporczego i wymagane będą dodatkowe rozpórki. Aby nie przeszkadzały w przejściu przez strych, nogi krokwi są wsparte na ścianach i są zainstalowane na środku wysokości nóg. Ta wersja sztywnego lub przegubowego połączenia elementów pionowych za pomocą belki nośnej nazywana jest poprzeczką.

Taka konstrukcja zapewnia wygodną przestrzeń na poddaszu do użytkowania, ale w miejscu gdzie znajduje się poprzeczka, z powodu zginania nogi krokwi, w wiązarze drewnianym pojawia się naprężenie rozprężające, które jest przenoszone na ściany. Z tego powodu kratownice z poprzeczką są instalowane w budynkach, w zależności od dostępności mocnych i stabilnych ścian nośnych, które są niezawodnie połączone belkami stropu na poddaszu. Oczywiście obliczenia belek drewnianych należy wykonać początkowo.

Tworząc podparcie dla wiązarów dachowych, lepiej jest używać nie ścian budynku, ale specjalnie zaprojektowanego pręta. Nie jest to konieczne tylko przy budowie domów z bali, ponieważ wtedy funkcja podparcia jest przypisana górnej koronie drewnianej ramy. Jeśli chodzi o budowę domu z cegły lub innych materiałów budowlanych, kratownica jest integralnym elementem układu dachu. Konieczne jest równomierne przenoszenie obciążeń na ściany. Jaka jest procedura obliczania konstrukcji krokwi? W celu uniknięcia błędu w obliczeniach i uwzględnienia wszystkich niuansów, chociażby, z jakiej deski są wykonane krokwie, prace te powinien wykonać projektant przy sporządzaniu projektu budowlanego.