Kredyt hipoteczny w Szczecinie

Kredyt hipoteczny w Szczecinie

Nieruchomości Usługi

Kredyt hipoteczny w Szczecinie – Co warto wiedzieć? Kupno własnego domu lub mieszkania za gotówkę jest poza zasięgiem zdecydowanej większości Polaków. Zbyt niski dochód całkowicie uniemożliwia sfinansowanie tego typu inwestycji. Na szczęście instytucje bankowe oferują swoim klientom specjalne produkty finansowe, dzięki którym mogą pozyskać środki na budowę domu lub zakup mieszkania.

Z pewnością chodzi o kredyty hipoteczne. Okazuje się jednak, że wiele osób wciąż ma wątpliwości przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ponieważ obawiają się, że liczba procedur będzie zbyt duża. W rzeczywistości warunki wymagane do uzyskania tej formy finansowania nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W poniższym artykule omówimy niektóre z najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o specyfice kredytów hipotecznych. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce w najbliższej przyszłości ubiegać się o takie produkty bankowe. Serdecznie zapraszamy do uważnej lektury.

Kredyt hipoteczny – co powinieneś wiedzieć?

Kredyt hipoteczny w Szczecinie
Kredyt hipoteczny w Szczecinie

Popularność kredytów hipotecznych od wielu lat utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Obecna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie nie ma tu znaczenia, ponieważ potrzeby mieszkaniowe Polaków pozostają niezaspokojone. W końcu każdy marzy o byciu niezależnym od rodziców i znalezieniu własnych „czterech kątów”. Ten rodzaj bankowego zobowiązania bardzo dobrze sprawdził się nawet wśród osób, które nie korzystają regularnie z usług bankowych lub pomocniczych.

Kiedy większość ludzi słyszy o szczecińskich kredytach hipotecznych, ten produkt finansowy kojarzy im się przede wszystkim z bardzo wysokimi kwotami finansowania i długimi okresami spłaty. Oczywiście dzieje się tak dlatego, że ceny nieruchomości są niewiarygodnie wysokie i nie jest łatwo dużo zaoszczędzić. Wielkość i lokalizacja mieszkania lub domu determinuje również koszt kredytu mieszkaniowego w Szczecinie. W większości przypadków sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania przez przeciętnego obywatela wydaje się całkowicie niemożliwe. Mało kto ma w gotówce 200 czy 300 tysięcy złotych. Na szczęście marzenie o posiadaniu mieszkania można zrealizować w stosunkowo prosty sposób. Mówimy tutaj o kredytach hipotecznych, które wciąż cieszą się dużą popularnością wśród polskich konsumentów.

Kredyt hipoteczny – na co można go przeznaczyć?

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem środki pozyskane z kredytów hipotecznych nie mogą być wykorzystane na żaden wybrany przez nas cel. Osobliwością kredytu hipotecznego jest to, że pieniądze można przeznaczyć tylko na zakup mieszkania lub domu, a nie telewizor, saunę lub inne gadżety.

Oferty kredytów hipotecznych są nierozerwalnie związane z transakcjami zakupu nieruchomości. Nieruchomość jest wówczas zabezpieczona hipoteką. W ten sposób bank zabezpiecza się, jeśli nie spłacimy zadłużenia w określonym w umowie kredytowej terminie. Ryzyko kredytowe związane z kredytem hipotecznym skutkującym zobowiązaniem wobec danego klienta jest znacznie mniejsze. Warto zaznaczyć, że warunkiem koniecznym ubiegania się o kredyt hipoteczny w Szczecinie jest zgromadzenie wkładu własnego. Kwota jest bardzo zróżnicowana – zależy w dużej mierze od indywidualnej polityki danej instytucji bankowej, do której się stosujemy. Zaciągając kredyt hipoteczny w Szczecinie możemy zdecydować się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego (deweloperzy) i wtórnego (prywatny).

Od czego zależy koszt kredytu hipotecznego?

Na koszt kredytu hipotecznego składa się wiele różnych czynników. Głównie o:

  • Oprocentowanie – wysokość tej opłaty ustalana jest procentowo przez polską instytucję bankową. Na oprocentowanie wpływają dwa ważne wskaźniki – zmienna stawka WIBOR oraz marża ustalana przez instytucję bankową. Marża nazywana jest wynagrodzeniem banku za przekazanie środków konkretnemu klientowi;
  • Prowizja — kolejna pozycja wyrażona w procentach. To w dużej mierze determinuje ostateczną kwotę spłaty. Zyskiem banku jest finansowanie konkretnych klientów. Banki mogą pobierać prowizje na dwa sposoby. tj. – można ją wykonać jednorazowo przy spłacie pierwszej raty lub doliczyć do wszystkich rat przez cały okres finansowania;
  • Ubezpieczenie – Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, musimy również wziąć pod uwagę potrzebę ubezpieczenia. Nie można uzyskać kredytu hipotecznego bez ważnego powodu. Banki i kredytobiorcy muszą ubezpieczyć konsumenta od krytycznej choroby, co uniemożliwi mu terminowe spłacanie banku.