Pożyczki dla firm - po co się je zaciąga i czym różnią się od kredytów?

Pożyczki dla firm – po co się je zaciąga i czym różnią się od kredytów?

Praca Usługi

Pożyczki dla firm – po co się je zaciąga i czym różnią się od kredytów? W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zaczerpnięcie pożyczki dla firm i choć do tej pory wzbudzała ona negatywne konotacje i kojarzyła się przede wszystkim z kłopotami finansowymi, dziś niekoniecznie ma ona z nimi związek. Wprost przeciwnie, wprawnym przedsiębiorcom potrafi ona dodać skrzydeł i pomóc w osiąganiu wielkich sukcesów. Nie za darmo, to prawda, ale na pewno szybko i sprawnie. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, czym tego typu pożyczki dla firm różnią się od kredytów, ale też wskażemy kilka sytuacji, w których mogą się one dla nas okazać zbawienne.

Pożyczki dla firm kontra kredyty

Pożyczki dla firm różnią się od kredytów (które same w sobie brzmią bardziej poważnie i zobowiązująco) nie tylko miejscem, w którym wnioskuje się o pieniądze (w przypadku kredytów jest nim bank – pożyczki zawiera się w siedzibie pożyczkodawcy lub… przez Internet). Zasadnicza różnica leży w tym, na co zamierza się przeznaczyć dawane nam przez pożyczkodawcę pieniądze. Mając kontakt z bankiem musimy wskazać, na co potrzebujemy pieniędzy – co więcej, cel ten musi być jak najbardziej uzasadniony, a nasza potrzeba dodatkowego zastrzyku gotówki poparta tym, że po prostu nią nie dysponujemy. Kredyt pociąga za sobą sporo formalności, podpisywania wiążących umów. Sam w sobie wymaga również posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, którą firma musi budować sama (nie jest ona powiązana z wiarygodnością, którą dysponuje chociażby jej założyciel).

Inaczej jest w przypadku pożyczek dla firm, które nie wymagają wskazania celu – wystarczy wypełnić wniosek, którego kluczowym aspektem jest “ile”, a nie “na co” i voila. Obywamy się bez większych formalności. Pożyczkodawca sprawdza co prawda naszą wiarygodność finansową oraz to, czy mamy fizyczną możliwość spłaty pożyczek, ale nie będzie to miało tak formalnego i skrupulatnego charakteru.

Pożyczki mają charakter doraźny i zazwyczaj są zaciągane na kilka dni, maksymalnie miesiąc. W przypadku kredytu mamy do czynienia z bardziej długoterminowymi umowami, ale też takimi, które opiewają na znacznie większe kwoty.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę?

Stereotypy sprawiają, że pożyczki dla firm nie są czymś, po co sięga się bez większego zastanowienia i co traktuje się jako pierwszą linię pomocy w czymś wymagającym dodatkowych funduszy. Wręcz przeciwnie, sięga się po nie z dużą rezerwą, zazwyczaj wtedy, gdy nie ma się innych opcji. Tak naprawdę jednak nie są one czymś złym – pod warunkiem, że nie uzależnimy się od nich i nie będziemy sięgać po kolejne w sposób bezmyślny. Choć jak już wspomnieliśmy wcześniej pożyczki dla firm mogą być zaciągane na niemal dowolny cel, do tych najczęstszych należą:

  • zapłacenie pracownikom ich pensji – jeżeli wciąż czekamy na “ten ważny przelew” od naszego kluczowego kontrahenta i nie mamy jak wypłacić naszym pracownikom zarobionych przez nich uczciwie pieniędzy, idealne mogą się dla nas okazać pożyczki dla firm – zwłaszcza jeśli lubimy trzymać się naszych zobowiązań, a naszych pracowników szanujemy;
  • dołożenie pieniędzy do inwestycji – prowadząc firmę bardzo często wpadamy na pomysł, który byłby nam w stanie przynieść mnóstwo zarobku. Mógłby, jeśli mielibyśmy odpowiednio dużo pieniędzy na jego realizację. Pożyczka jest w stanie w tym pomóc i choć pomysły inwestycyjne nie zawsze wypalają, często chociaż się zwracają. Na tym rozwiązaniu nie stracimy więc za dużo;
  • spłata bieżących zobowiązań – po pożyczkę możemy sięgnąć również wtedy, gdy mamy do zapłacenia zaległe faktury u innych przedsiębiorców, a w danym momencie nie posiadamy pieniędzy na ich opłacenie – niezależnie od tego, co stoi u podstaw tego stanu rzeczy.
Pożyczki dla firm - po co się je zaciąga i czym różnią się od kredytów?
Pożyczki dla firm – po co się je zaciąga i czym różnią się od kredytów?

Naturalnie rzecz biorąc pożyczki są w stanie być czymś dobrym, co pozwoli uratować nas w sytuacjach kryzysowych oraz pomóc w potrzebie – nawet jeśli ta nie jest tak pilna i nie zależy od niej istnienie naszego przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają wad. Główną z nich jest oczywiście prowizja – zaciągając pożyczkę musimy mieć świadomość tego, że pożyczkodawcy będziemy musieli oddać o wiele więcej, aniżeli od niego wzięliśmy. Pożyczkodawcy są też mniej ufni, niż chociażby banki (które celem ustalenia wiarygodności sięgają po wiele swoich sposobów, stąd też kredyt jest ciężej dostać) – jakiekolwiek zaleganie ze spłat może być katastrofalne w skutkach. Co więcej, pożyczki dla firm – jako że często są rozkładane na raty – mogą się dołożyć do stałych wydatków naszej firmy. Tych z kolei mamy już zapewne wystarczająco dużo.

Podsumowanie

Sięganie po pożyczki dla firm wcale nie musi oznaczać kłopotów finansowych, zadłużenia czy czasowego przestoju w jej funkcjonowaniu. Bardzo często stanowi niezwykle rozsądną opcję dla wszystkich tych, którzy dbają o rozwój swojego przedsiębiorstwa, chcą w coś zainwestować czy rozwinąć opracowywany przez siebie plan, ale potrzebują doraźnego zastrzyku gotówki. Z uwagi na ich charakter, nie są zaciągane pochopnie, a zazwyczaj są spłacane przed terminem i choć zwykle nie trzeba podawać powodów ich zaciągania, większość z nich ma związek z najbardziej bieżącymi sprawami.