Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?

Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?

Wnętrza

Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu? Wybierając dywan do mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest materiał podłogi. Do produkcji wykorzystywane są różne rodzaje włókien, a ich właściwości są różne. Druga sprawa to miejsce, w którym położymy dywan. Dywan do sypialni powinien spełniać inne wymagania niż schody czy pokój dziecięcy. Warto posłużyć się klasyfikacją zawartą w europejskiej normie PN-EN 1307, która szczegółowo opisuje zużycie wykładzin podczas użytkowania.

Wykładzina dywanowa – jak wybrać?

Norma definiuje sześć typów wykładzin, z których tylko trzy stosowane są w domach i mieszkaniach, pozostałe to wykładziny do obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej (są to tzw. wykładziny komercyjne). Norma określa przydatność wykładzin na podstawie natężenia ruchu w pomieszczeniu i ułatwia dobór wykładzin do różnych wykończeń wnętrz. Np. 21 warstw dywanu z powodzeniem położymy w sypialni, 22 warstwy dywanu w pokoju, w którym często mieszkamy (np. pokoju dziecięcym), a 23 warstwy dywanu najlepiej sprawdzą się w korytarzu, przedpokoju czy na schodach . Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić wykładzinę 31, 32 i 33 warstwową. Cechą wyróżniającą te dywany jest jednak ich cena.

Jakie są rodzaje włókien?

wykładziny na podłogę Kraków
wykładziny na podłogę Kraków

Jakość wykładziny podłogowej zależy od wagi i gęstości wełny. Im cięższy i gęstszy splot, tym bardziej miękki i luksusowy jest dywan. Jednak jego właściwości zależą również od rodzaju użytego włókna. W większości przypadków stosuje się włókna syntetyczne. Polipropylenowa wyściółka jest bardzo wytrzymała i nie brudzi się łatwo. Ta wykładzina podłogowa nadaje się do korytarzy i schodów. Dywany poliamidowe są mniej trwałe, ale są dostępne w szerszej gamie kolorów i wzorów, co ułatwia układanie ich warstwami w sypialni lub pokoju dziecięcym. Popularne są dywany z naturalnej wełny (nieco tańsze są dywany z włókien mieszanych), ale są one znacznie droższe. Pełnią określone funkcje. Mogą wzbijać kurz przez pierwsze kilka tygodni po ułożeniu, ale to zniknie po pewnym czasie. Wełniane dywany komercyjne mają zdolność gromadzenia i magazynowania wilgoci, co jest ważne w sezonie grzewczym, ponieważ wełna zapewnia „rezerwy” wilgoci w otoczeniu, gdy powietrze staje się zbyt suche. Wełna jest też niepalna – gdyby na przykład niedopałek papierosa spadł na taką podłogę, zgasiłby się bez większych szkód. Dywany wełniane są luksusowe i mają miękkie pokrycie, dzięki czemu idealnie nadają się na podłogę do sypialni.

Rodzaje podkładów

Podkład w dywanie działa jak izolacja, a także izoluje podłogę od dźwięku. Dlatego umieszczenie ich w sypialniach lub innych pomieszczeniach może poprawić komfort akustyczny. Warto pamiętać o doborze odpowiedniego podkładu, aby zapewnić sobie najlepsze rozwiązanie do dekoracji i zabezpieczenia podłóg. Występują w kilku rodzajach – takich jak juta, gąbka, guma i filc. Każdy z nich ma inne właściwości i nadaje się do różnych rodzajów podłoży. Filc jest używany do dywanów w salonach i innych pomieszczeniach. Podkład filcowy sprawdza się w każdych warunkach. Doskonale wycisza i podgrzewa podłoża. Nie strzępi się, więc można go używać w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dywany biurowe. Jeśli jednak w domu zainstalujemy ogrzewanie podłogowe, lepszym rozwiązaniem będą maty jutowe. Nadają się do stosowania na powierzchniach o podwyższonej temperaturze.

Rodzaj splotu

Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?
Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?

To, czy dywan ma krótkie, łatwe do czyszczenia włosie, czy długie, miękkie włosie, zależy od rodzaju tkaniny. Odpowiada również za trwałość podszewki. Dywany igłowane są najbardziej trwałe – mają gęstą powierzchnię, dzięki czemu w dotyku przypominają filc. Wykładziny podłogowe podobne do aksamitnych pętelek i ciętych pętelek, dzięki czemu jest nieco wygodniejszy. Mogą mieć jednolitą powierzchnię lub – dzięki włóknom o różnej wysokości – wzór strukturalny. Dywany futrzane są najwygodniejsze i najdelikatniejsze w dotyku. Posiada długą frotę (do 5 cm), która idealnie nadaje się do sypialni, ponieważ umożliwia chodzenie po bardzo miękkich powierzchniach.

Jak położyć podłogę?

Podłoga PCV jest bardzo łatwa w układaniu i zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Jeżeli podłoże jest równe, wykładzinę można układać bezpośrednio na warstwie zaprawy betonowej, parkietu lub desek. Jeśli podłoże jest nierówne, można temu zaradzić wylewając masę samopoziomującą (w przypadku betonu) lub mocując płytę OSB do istniejącej podłogi.

Jeśli dywan jest w jednym kawałku, nie trzeba go przyklejać do podłoża. Kupując dywan o szerokości 3, 4 lub 5 metrów, dopasujesz go do wielkości pomieszczenia. W przypadku montażu bezklejowego brzegi wykładziny są zaginane nad ścianą i zabezpieczane listwami przypodłogowymi. Jeśli potrzebujemy go dociąć na mniejsze, najlepiej przykleić go do podłogi za pomocą taśmy dwustronnej. Co ciekawe jednak na większych powierzchniach i schodach dywan przykleja się do podłogi za pomocą specjalnego kleju z wykładziny podłogowej.