Pamięć RAM - kompendium informacji o tym ważnym podzespole

Pamięć RAM – kompendium informacji o tym ważnym podzespole

Technologia

Pamięć RAM – kompendium informacji o tym ważnym podzespole – słuchając dyskusji o częściach komputerowych z pewnością zauważymy, że często przewija się w niej pamięć RAM i choć większość z nas wie, że im jej więcej, tym lepiej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, za co tak właściwie jest odpowiedzialna i dlaczego jej duża ilość jest tak istotna. W naszym krótkim kompendium przedstawimy wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat, by nie wyjść na ignoranta i orientować się w jej temacie.

Czym tak właściwie jest pamięć RAM i jak działa?

Aby wyjaśnić, czym jest pamięć RAM należy zacząć od tego, jak działa na co dzień komputer – otóż przetwarza on wszelkiego rodzaju dane. Wszystkie musi gdzieś zapisać, by później je nam zaserwować (również wszystko to, co przeglądamy w Internecie ulega temu zapisowi). Część danych trafia bezpośrednio na dysk twardy, z którego możemy je dostać w każdym momencie (dzieje się to chociażby wtedy, gdy zapisujemy plik tekstowy). Część z kolei pojawia się w pamięci podręcznej, gdzie można po nie sięgać tylko przez czas operowania na nich – po zamknięciu ich, przepadają. Pamięć RAM jest odpowiedzialna właśnie za przetwarzanie tych plików tymczasowych, z których komputer korzysta częściej, niż nam się wydaje, również wtedy, gdy nie operujemy na pliku, a mamy otwarty folder, aplikację czy cokolwiek innego.

Zalety sięgania po pamięć RAM

Pamięć RAM - kompendium informacji o tym ważnym podzespole
Pamięć RAM – kompendium informacji o tym ważnym podzespole

Choć każdy z nas słyszał o pamięci RAM, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak zbawienny wpływ może ona mieć na nasz komputer, a w konsekwencji i komfort korzystania z niego. Sięgając po nią jesteśmy w stanie:

  • “wskrzesić” stary komputer – komputery mają to do siebie, że ulegają powolnej, ale stałej degradacji. Wynika to przede wszystkim z coraz bardziej wymagającego pod kątem sprzętowym oprogramowania, które zastępuje to przestarzałe. W końcu komputer nie wyrabia i staje się “za stary”. Pamięć RAM pozwala tchnąć w niego nowe życie i umożliwić mu działanie “jak za dawnych czasów” i choć kiedyś i ona w niczym nie pomoże, może być doskonałym środkiem zaradczym.
  • Możemy wykorzystać ją ponownie – jeżeli pamięć kupimy do komputera, który niedługo i tak ma udać się na swoją “sprzętową emeryturę”, będziemy mogli ją przełożyć do nowego i dalej korzystać z wszystkich zalet, jakie daje.
  • spełnić wymagania gier – pamięć RAM jest jedną z rzeczy, których wymaga każda gra komputerowa – nawet posiadając dobry procesor czy kartę graficzną, ale nie mając właściwej ilości pamięci nie będziemy w stanie uruchomić danego tytułu;
  • uruchamiać więcej aplikacji w tle – pamięć RAM jest odpowiedzialna za przechowywanie rzeczy w tak zwanej “pamięci podręcznej” – mowa również o programach znajdujących się w zasobniku, z których obecnie nie korzystamy, ale które chcemy mieć na wyciągnięcie ręki. Im więcej jej jest, tym mniej będziemy musieli się martwić o to, ile programów mamy otwartych (zwłaszcza jeśli każdy z nich jest nam potrzebny);
  • lepiej wykorzystywać inne części komputera – pamięć RAM nie działa samoistnie. Jej charakterystyka zmusza ją do “pomagania” innym częściom komputera w efektywnym działaniu, odciążając je i przechowując w sobie te rzeczy, z których nie muszą korzystać cały czas, a po które zdarza im się co jakiś czas sięgać.

Podstawowe parametry pamięci RAM

Choć pamięć RAM wszyscy kojarzą z zaledwie jedną liczbą i jej jednostką, cechuje ją również sporo innych parametrów. Do tych najważniejszych należą:

  • pojemność pamięci – to ona jest wyrażana przez wspomnianą liczbę i to ona powinna odpowiadać zastosowaniu komputera oraz specyfikacji płyty głównej oraz procesora. Podczas gdy pamięć o pojemności 4 GB sprawdzi się do zastosowań biurowych i w słabszych specyfikacjach sprzętowych, te lepsze będą wymagały jej więcej. Wystarczy wspomnieć, że niektóre gry wymagają co najmniej 16 GB pojemności;
  • częstotliwość taktowania – to ten parametr najbardziej wpływa na wydajność pamięci, zwłaszcza podczas obsługi programów czy gier często sięgających po pamięć podręczną. Im wyższe taktowanie, tym sprawniej komputer sobie z tym radzi;
  • chłodzenie pamięci – jest niezbędne w przypadku komputerów o bardzo dobrej specyfikacji, często wykorzystywanych do granic ich możliwości (na przykład przy częstym i długim graniu w wymagające gry). Pozwala zapobiec przegrzaniu tego podzespołu, niwelując ryzyko jego awarii;
  • timingi – opóźnienia funkcji wykonywanych przez pamięć RAM – im są krótsze, tym ta działa efektywniej.

Choć większość osób zamyka się w obrębie wspomnianej na początku pojemności – i nie jest to nic złego, gdyż nie od każdego wymaga się specjalistycznej wiedzy – sama świadomość tego, że istnieją również inne parametry jest w stanie pomóc w dokonaniu słusznego wyboru i kupieniu pamięci, która rzeczywiście przyczyni się do efektywniejszej pracy komputera.

Podsumowanie

Pamięć RAM jest jednym z tych podzespołów, które mają ogromny wpływ na działanie komputera, jego szybkość i płynność. Choć posiadanie jak największej jej ilości może przyczynić się do lepszego wykorzystania innych części sprzętu komputerowego, nie poleca się brania jej “na zapas”. Zwłaszcza, że jej modularna budowa pozwala dokładać kolejne jej kości bez większych komplikacji.