Sardynia przewodnik

Sardynia przewodnik

Turystyka

Sardynia przewodnik: Sardynia położona jest pośrodku Morza Śródziemnego i jest włoską wyspą o powierzchni 20 090 km2. Wyspa nie jest gęsto zaludniona, ma tylko 1,7 miliona mieszkańców. 17% gruntów jest wykorzystywanych pod rolnictwo i hodowlę owiec, prawie dwukrotnie więcej niż średnia europejska. Sardynia jest obszarem głównie górzystym, a najwyższym pasmem górskim jest Supramonte del Gennargentu, w samym sercu wyspy, którego najwyższym szczytem jest Punta la Marmora, ma 1834 m wysokości. Osobliwością wyspy są niewątpliwie strome klify, zanurzające się w morzu ze wschodu na zachód i wspaniałe płaskowyże.

Sardynia – przewodnik

Czego można dowiedzieć się o Sardynii z przewodnika? Płytkie rzeki osiągają swój maksymalny potencjał wiosną, gdy topnieje śnieg lub jesienią w porze deszczowej, ale latem wysychają z powodu suchego klimatu. Najdłuższą rzeką jest Tirso, która zaczyna się w górach Budduso i wpada do Zatoki Oristano. Jedyną żeglowną rzeką jest Temo, która przepływa przez pełne wdzięku miasto Bos, z widokiem na wybrzeże koralowe na południe od Alghero.

Teraz Sardynia przygotowuje swoje jeziora i rzeki do wędkarstwa turystycznego: pierwszym udanym projektem tego typu jest jezioro Flumendosa, gdzie znajdują się łodzie, na których można odbyć wycieczki. O walucie na Sardynii dowiesz się z przewodnika. Jak w całych Włoszech, walutą Sardynii jest euro. W restauracjach, dużych sklepach z pamiątkami bez problemu przyjmują karty.

Zabytki i wycieczki w przewodniku po Sardynii

Co warto zobaczyć na wyspie? Główną atrakcją Sardynii jest archipelag La Maddalena. Bezludne wyspy z dziką przyrodą otoczone są niesamowitym pięknem morza. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką turyści robią na Sardynii, jest wycieczka łodzią po archipelagu. Inne popularne atrakcje wyspy to: historyczne centrum Olbii, nuraghi (kamienne konstrukcje, których przeznaczenie wciąż pozostaje tajemnicą) rozsiane po całej wyspie, klub jachtowy Porto Cervo (jeden z najdroższych na świecie), bastiony, wieże i fortece Cagliari, Bosa, Alghero i Orgosolo – skansen z ponad 300 malowidłami ściennymi.

Gdzie się zatrzymać na Sardynii?

Sardynia przewodnik
Sardynia przewodnik

Aby przyjemnie podróżować po Sardynii przewodnik okazuje się niezbędny, dowiesz się o plażach, hotelach, willach. Szybko zauważysz, że Sardynia to jedna ciągła plaża. Najpopularniejsze plaże znajdują się na północy Sardynii. To nie tylko archipelag La Maddalena, ale sama Sardynia. Piaszczyste plaże zaczynają się już w Olbii (Lido del Sole, Le Saline, Capo Ceraso, Marina Maria).

Z przewodnika dowiesz się jak dojechać na Sardynię: o kwestiach organizacyjnych, o najlepszych hotelach, zabytkach wyspy i organizacji programu kulturalnego. Na wyspę najlepiej wybrać z biurem podróży, zorganizowany wypoczynek nie nastręczy żadnych problemów, wszystko przebiega w spokoju. W przewodniku znajdziesz takie informacje jak:atrakcje, ceny na Sardynii, co warto wypróbować na Sardynii. 

Najważniejsze informacje o plażach Sardynii w przewodniku

Najbardziej malownicze plaże Sardynii z krystalicznie czystą wodą o niesamowitym niebieskim kolorze zamieniły wyspę w luksusowy kurort:

San Teodoro – Cala Brandinchi

Plaża Cala Brandinchi znana jest jako Tahiti, ze względu na kolory wód w stylu karaibskim. Ta plaża ma niesamowicie czystą wodę i ponad 700 metrów długości. Piaszczyste wydmy z sosnami i pięknymi liliami uzupełniają wspaniałe otoczenie tej plaży. Plaża jest również wyposażona w takie usługi jak parking, kiosk-bar, leżaki i parasole, wypożyczalnia rowerów wodnych i tratwy na wycieczki po wybrzeżu. Możesz się zrelaksować i popracować nad opalenizną.

Stintino – La Pelosa

Plaża La Pelosa jest uważana za jedną z najlepszych nie tylko na północy, ale na całej Sardynii. Znajdziesz tu jedwabisty piasek, przejrzyste i turkusowe morze, a przede wszystkim niesamowitą panoramę: wspaniała XVII-wieczna wieża strzeże brzegu, a tuż przed plażą wznosi się chroniony park wyspy Asinara.

Bosa – Cumpultittu

Otoczona pięknymi i dzikimi krajobrazami, Bosa zachowała swój dawny urok i tożsamość. Plaża Cumpultittu znajduje się w północnej części Bosy, przy drodze do Alghero i można do niej dotrzeć tylko łodzią lub bardzo stromą ścieżką. To wspaniałe miejsce do nurkowania.

Ristano/Cabras – Arutas

Wielu podróżnych uwzględnia Is Arutas na swojej trasie, aby zobaczyć tę oszałamiające połączenie różnych kolorów ziaren kwarcu. Ziarna te są niesamowite, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ odbijają wszystko w wyjątkowy sposób. Głęboko zielono-niebieska woda jest krystalicznie czysta, a życie morskie i dno można podziwiać prawie jak w basenie.

Oristano/Cabras-Tharros

Tharros znajduje się na obszarze przypominającym pustynię z kilkoma restauracjami i kilkoma sklepami turystycznymi z pamiątkami. Główną atrakcją są tam ruiny starożytnego miasta założonego przez Fenicjan. Pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, jest starożytna wieża osadzona na wzgórzu obok starożytnego miasta. Widoki, które otwierają się z Tharros są oszałamiające: morze z obu stron półwyspu, długa plaża, krystalicznie czysta woda i góry na horyzoncie.

Sprawdź koniecznie:

Najważniejsze informacje o Sardynii w przewodniku

Sardynia położona jest między Sycylią a francuską Korsyką. Językiem urzędowym jest język włoski. Dlaczego warto jechać na Sardynię?

      • Wypoczynek nad ciepłym lazurowym morzem.
      • Dla wysokiej jakości usług.
      • Na wycieczki łodzią na jachcie.

Kiedy jechać na Sardynię? Jeśli planujesz wybrać się na Sardynię, aby popływać, sezon pływacki trwa tutaj od końca czerwca do połowy września. Jeśli planujesz przyjechać na Sardynię ze względu na atrakcje kulturalne i przyrodę, możesz rozważyć okres od marca do końca października. W marcu jest tu już 16-19 stopni, a w kwietniu pogoda jest bardzo letnia tzn. 21-25 stopni. Zimą oczywiście można też przyjechać, ale może być dość wietrznie i wilgotno. Od maja do września jest już bardzo gorąco, więc jeśli nie tolerujesz upału, lepiej ograniczyć się do wiosny i jesieni.