Praktyczna i wygodna odzież BHP

Praktyczna i wygodna odzież BHP

Praca Moda

Praktyczna i wygodna odzież BHP – prace budowlane, remontowe lub renowacyjne wymagają solidnego stroju roboczego. Powinien być odporny na kurz, a jednocześnie lekki i wygodny, zapewniający całodzienny komfort pracy. Powinna również posiadać dużo kieszeni do przechowywania niezbędnych rzeczy. Odzież nie jest jedyną odzieżą zaprojektowaną w celu ochrony pracowników przed zagrożeniami w miejscu pracy.

Pracując w znanej branży budowlanej, warto wyposażyć pracowników w kaski, rękawice oraz specjalne obuwie ochronne, chroniące stopy w przypadku uderzenia ciężkimi przedmiotami. Wszystkie ubrania BHP są zaprojektowane tak, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i wygodę. Jak wybrać, zarówno praktyczne, jak i wygodne, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo?

Pracodawca zapewnia odzież BHP

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom specjalnej odzieży ochronnej i roboczej zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami Kodeksu pracy. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i stwarzanych przez nią zagrożeń stworzono różne kategorie odzieży BHP. Pracodawcy powinni zapoznać się z tymi kategoriami przed podjęciem decyzji o zakupie określonej odzieży. Asortyment oferowany przez producentów i dystrybutorów odzieży BHP jest obszerny, więc każdy przedsiębiorca ma szerokie pole do popisu. Różnią się nie tylko klasą ochrony, ale także materiałami, a przede wszystkim ceną. Przy wyborze idealnego rozwiązania nie warto kierować się wyłącznie czynnikami finansowymi. Właściwa odzież BHP może służyć pracownikowi przez lata.

Jaki jest standard odzieży ochronnej?

Praktyczna i wygodna odzież BHP
Praktyczna i wygodna odzież BHP

Odzież BHP używana przez pracowników zasadniczo dzieli się na odzież roboczą i odzież ochronną. Odzież robocza nie wymaga specjalnej certyfikacji, natomiast odzież ochronna musi być odpowiednio certyfikowana i spełniać odpowiednie normy BHP. Potwierdzają, że zapewniają ochronę przed określonymi zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się pracownicy w miejscu pracy. Zagrożeniami takimi mogą być niskie lub wysokie temperatury, wilgoć, ogień, substancje żrące, opary i gazy, hałas czy działanie niektórych urządzeń mechanicznych. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto poznać specyfikę wykonywanej pracy, co znacznie ułatwi proces doboru odpowiedniego ubioru.

W praktyce te dwa rodzaje są często mylone i potocznie określane jako odzież BHP. Jednak zakres ich odpowiedzialności jest bardzo zróżnicowany. Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona odzieży osobistej pracowników przed zabrudzeniem lub uszkodzeniami mechanicznymi. Odzież ochronna ma bardziej specjalistyczne zastosowania. Jej misją jest ochrona przede wszystkim przed zagrożeniami takimi jak zagrożenia chemiczne czy biologiczne. Musi posiadać specjalne certyfikaty potwierdzające zgodność z określonymi normami. W wielu branżach regulują to przepisy Prawa Pracy i związane z nim przepisy.

Funkcjonalna odzież robocza dla każdego

Kwestia funkcjonalności odzieży jest bardzo ważna, dlatego warto ją wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Podczas pracy w branży budowlanej najlepiej sprawdzają się ubrania z większą ilością kieszeni i przegródek, co może znacznie ułatwić pracę. Odzież robocza powinna mieć również wieszaki i uchwyty, na których z łatwością można powiesić narzędzia pracy, takie jak mały młotek. Ponadto powinna być na tyle lekka i przewiewna, aby nie miała ochoty jej nosić. Musi też dostosować się do wymagań pory roku. Podczas chłodniejszych miesięcy warto założyć ciepłą odzież ochronną z odpowiednim grzejnikiem. Podczas cieplejszych letnich miesięcy warto postawić na coś lżejszego, co nie będzie powodować dyskomfortu podczas bieżących aktywności. Wybierając strój, warto również wziąć pod uwagę, ile czasu spędzasz danego dnia na świeżym powietrzu, a ile w pomieszczeniach.

Postaw na wygodną odzież ochronną

Wybierając sprzęt BHP dla siebie lub swoich pracowników, musisz pamiętać, że zazwyczaj spędzasz w nim od 8 do 12 godzin dziennie. Nie ma więc możliwości, aby taki sprzęt był niewygodny lub niefunkcjonalny. Praca 10 godzin dziennie na kolanach, ciągłe wstawanie i pochylanie się – tak mniej więcej wygląda praca w ekipie budowlanej. Niewygodna odzież robocza może utrudniać sprawne poruszanie się. Dlatego zanim dokonasz zakupu, przymierz przynajmniej kilka par spodni lub bluzy, aby móc wybrać odpowiedni rozmiar. Pamiętaj, że na wygodę wpływa również waga i technika szycia, dlatego najlepszy materiał to „materiał oddychający”. Najczęściej stosuje się bawełnę lub różne mieszanki bawełny i innych tkanin. Materiał jest niezwykle trwały i nieszkodliwy dla ciała, a jednocześnie łatwy do prania i utrzymania w czystości. Warto przejrzeć katalogi i oferty producentów odzieży ochronnej i roboczej, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy. Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli firm jest leasing odzieży BHP, dzięki czemu mogą ją wypożyczyć swoim pracownikom.