Czujnik podczerwieni — jak to działa? Systemy zabezpieczeń znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z nich może być cieszący się ostatnio coraz większą popularnością czujnik podczerwieni. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą podnieść poziom bezpieczeństwa na danym terenie lub obiekcie. Co to jest czujnik podczerwieni? Jakie zalety i wady czujników podczerwieni możemy wyróżnić? Gdzie można zastosować czujniki PIR? Jaka jest różnica między czujnikiem podczerwieni a czujnikiem mikrofalowym? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Czujnik podczerwieni – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje, czujnik podczerwieni, zwany też potocznie czujnikiem PIR (pasywna podczerwień), działa na zasadzie światła podczerwonego. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane w systemach alarmowych i automatyki budynkowej. Ale na czym opiera się detekcja ruchu? Otóż w tym przypadku zjawisko falowe nie jest wykorzystywane, kluczem jest precyzyjny pomiar energii cieplnej czyli zmiany temperatury. To świetne rozwiązanie do ciasnych przestrzeni. Czemu? Można mierzyć światło podczerwone emitowane przez obiekty znajdujące się w zasięgu detekcji. Jest to dokładnie ta sama technologia, która jest dobrze znana w goglach noktowizyjnych. Jak zbudowany jest wspólny czujnik podczerwieni? Najważniejszym elementem jest czujnik piroelektryczny. Jest to element termiczny, dzięki czemu może wykrywać różne poziomy promieniowania podczerwonego. Kiedy więc czujnik wykryje podmuch ciepłego lub zimnego powietrza, zostaje aktywowany. Jeśli ktoś zdecyduje się wejść do pomieszczenia, czujnik odczyta dużą zmianę temperatury. Gdy postać opuści lokację, temperatura wraca do normy, powodując dezaktywację czujnika podczerwieni. Dlatego wbrew pozorom ogólna konstrukcja nie jest skomplikowana.
Zalety i wady czujników podczerwieni
Czujniki podczerwieni mają wiele zalet, o których warto wspomnieć. Po pierwsze, zmniejsza się zużycie energii. Udowodniono, że zaawansowane czujniki PIR zużywają mniej energii niż czujniki mikrofalowe. To rozwiązanie jest również niezawodne, ponieważ za każdym razem wykrywa najmniejszy ruch w pomieszczeniu. Co więcej, system będzie działał zarówno w dzień, jak iw nocy, co sprawia, że bezpieczeństwo danej lokalizacji jest bardziej zmaksymalizowane. Nie sposób nie wspomnieć o dość atrakcyjnej cenie. Jeśli porównamy go z czujnikiem mikrofalowym, stwierdzimy, że jest tańszy w eksploatacji. Nie ma idealnego rozwiązania i w tym przypadku też nie. Czujnik podczerwieni jest bardzo czuły. Ponadto działają tylko w ograniczonej temperaturze. W większości przypadków producenci podają, że maksymalna wartość oscyluje w okolicach 35 stopni Celsjusza. Warto zauważyć, że zasięg wykrywania jest nieco mniejszy, ponieważ czujnik działa tylko w linii wzroku.
Gdzie można zastosować czujniki PIR?
Ze względu na wiele zalet czujniki podczerwieni znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Dobrym przykładem jest wnętrze zamkniętego pokoju. Ta grupa obejmuje domy prywatne, magazyny i biura. Kolejne miejsce to pomieszczenie z wysokim sufitem i sufitem. Czujniki podczerwieni dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach z przeciągami, zwłaszcza w korytarzach czy schodach. Gdzie jeszcze można zastosować czujniki PIR? Często możemy je znaleźć w zasięgu wzroku. Przykładem są korytarze w magazynie. Ostatnią grupą wartą rozważenia są miejsca, w których na temperaturę nie mają wpływu zewnętrzne warunki pogodowe.
Jaka jest różnica między czujnikiem podczerwieni a czujnikiem mikrofalowym?
Teraz, gdy znamy charakterystykę czujników podczerwieni, należy dowiedzieć się, jakie różnice możemy wyróżnić porównując czujniki PIR z czujnikami mikrofalowymi. Po pierwsze, możemy zobaczyć zmianę w przestrzeni. Na przykład czujniki mikrofalowe działają lepiej na otwartych, prawie nieregularnych obszarach. Jednak w przypadku prostych korytarzy czy schodów lepiej sprawdzi się czujnik PIR. Nieco inne są też warunki pracy. Czujniki na podczerwień mogą pracować do 35 stopni Celsjusza, natomiast czujniki mikrofalowe mają nieco szerszy zakres temperatur, od -20 do nawet 45 stopni Celsjusza. Jest też różnica w zużyciu energii – czujniki podczerwieni są zdecydowanie bardziej ekonomiczne, co jest ważne dla kogoś, kto chce ograniczyć koszty do minimum. Jedną z ostatnich różnic jest wrażliwość. Okazuje się, że czujniki mikrofalowe są nieco bardziej czułe niż czujniki PIR, co bezpośrednio wpływa na skuteczność działania i liczbę fałszywych alarmów.